Operace šedého zákalu probíhá většinou ambulantně. Znamená to, že pacient přijde na kliniku až v den operace a tentýž den je také z kliniky propuštěn domů. Snídani je většinou nutno vynechat. Na klinice nakape sestřička pacientům do oka, které se v daný den operuje, kapky. Cílem je rozšířit zorničku a navodit anestezii povrchu oka.
V průběhu vlastní operace je oko a jeho okolí nejprve očistěno roztokem dezinfekční látky. Celý obličej je poté překryt sterilní rouškou. Oční víčka jsou ve správné poloze přidržována rozvěračem, takže nehrozí nebezpečí, že by pacient operaci pokazil mrknutím. Vlastní operace trvá 10 až 20 minut. Na závěr zákroku je na oko obvykle přiložen krycí obvaz. Po krátkém odpočinku v křesle může pacient odejít domů.
Celá operace se provádí pod operačním mikroskopem. Malým řezem chirurg zavádí do oka speciální mikrochirurgické nástroje. Ultrazvukovým fakoemulzifikátorem odsává zkalenou čočku z oka. Tvrdý zákal je drcen kmitajícím hrotem fakoemulzifikátoru a drobné částečky katarakty jsou odsávány řízeným podtlakem z oka. Pro název celé operace se vžil název fakoemulzifikace. Do průhledného čočkového pouzdra, které v oku zůstává, potom operatér vloží speciální nitrooční čočku. Nitrooční čočka je vyrobena z průhledné umělé hmoty a nahrazuje dioptrickou sílu odstraněné lidské čočky.
Celková anestezie („uspání") se při operaci šedého zákalu používá jen výjimečně.
Většina pacientů je operována pouze v takzvané místní instalační anestezii - říkáme tomu "v kapkách". Znamená to, že povrch a vnitřní struktury oka jsou dostatečně znecitlivěny kapkami aplikovanými v průběhu přípravy těsně před operací.
U neklidných pacientů a u některých komplikovaných operací je někdy vhodné znecitlivění doplnit injekcí, která se zavádí vedle oka. Dalším řešením je aplikace zklidňující látky do žíly.
Jen málokdy, u zcela nespolupracujících pacientů a u dětí, je nutno přistoupit k anestezii celkové.
Pokud před operací pociťujete silnou úzkost, výrazný neklid a strach, nerozpakujte se své pocity sdělit operujícímu lékaři. Ve spolupráci s anesteziologem přijme příslušná opatření.
Ohlásíte-li potřebu zakašlat, kýchnout, či pohnout se operujícímu lékaři alespoň chviličku dopředu, obvykle to nebývá problém. Lékař vyjme nástroje z oka, pacient si uleví a operace může pokračovat. Neočekávaný prudký pohyb, zakašlání či kýchnutí však mohou mít tragické následky. Malé pohyby hlavou operaci asi neohrozí, ale zbytečně ztěžují očnímu chirurgovi práci.
Nezapomeňte, že na hlavu se v malé míře přenáší i každý pohyb nohou. Chcete-li v rámci pohodlí v průběhu operace přehodit nohu přes nohu, oznamte to raději předem lékaři.
Nikoliv, oko zůstává po celou dobu na svém přirozeném místě. Pouze oční víčka jsou rozevřena speciálním rozvěračem, který brání mrknutí a očnímu chirurgovi usnadňuje přístup k oku.
Informace o průběhu po operaci šedého zákalu najdete v článku zde.