"Až v Neovizi jsem dostal, co jsem chtěl."
Pan Pivoňka k nám přišel nespokojený s péčí jinde a jak říká, stal se z něj náš velmi spokojený bývalý pacient. Trápila ho presbyopie a nošení multifokálních brýlí, na které si nemohl zvyknout. Protože hodně cestuje a pracuje, skončil nakonec na počtu 14 kusů různých druhů brýlí. U nás podstoupil zákrok PRELEX s asistencí femtosekundového laseru LenSx. Je (nebo spíše byl) naším pacientem snů: informovaný, se spoustou otázek, jasnou představou o výsledku operace a pobyt na operačním sále si navíc užíval naplno.
Pár dnů po operaci nám napsal:
"Ve čtyřiceti jsem začal potřebovat brýle na čtení, o sedm let později se přidaly brýle na počítač a ve třiapadesáti jsem už měl brýle čtvery.
Na čtení, na počítač, do dálky a multifokální "na všechno a na nic". Proč ty uvozovky? Protože multifokální brýle na rozdíl od multifokálních nitroočních čoček mají různé vodorovné dioptrické zóny. Horní částí se díváte do dálky, prostřední spodní částí čtete a pravou a levou spodní částí vidíte, nebo spíš nevidíte pořádně nic. Protože tam jsou tzv. „slepé zóny“.
Optik mě vysvětlil, že tyto "slepé" zóny jsou v multifokálních brýlích technicky nutné. Takže s nimi pak celý den pořád jen natáčíte hlavu do "neslepé" zóny brýlí a správné vodorovné zóny…
Mám několik firem v ČR a v zahraničí, a proto hodně cestuju. Hodně i sportuju (posilovna, plavání, střelba z pistole) a často čtu nejmladší dceři pohádky a hrajeme si. S brýlemi to nebylo vůbec jednoduché. Prakticky od rána do večera jsem měnil jedny brýle za druhé nebo natáčel hlavu s multifokálními brýlemi :-( A potom jsem našel na internetu článek o trifokálních nitroočních čočkách. S nimi člověk vidí na všechny vzdálenosti (na mobil, počítač i do dálky) a přitom, na rozdíl od multifokálních brýlí, nemusí natáčet hlavu. Protože nitrooční čočky jsou založeny na zcela jiném principu.
Vygoogloval jsem si známé výrobce nitroočních čoček a brzy jsem měl jasno. Chci nejlepší trifokální čočky na světě. Alcon Acrysof IQ PanOptix. Zjistil jsem také, že kromě klasické operace očním skalpelem je možné implantaci nitroočních čoček udělat za asistence nejmodernějšího laseru LenSx bez použití skalpelu. Výhodou je vysoká přesnost laseru a také rychlejší hojení.
Bylo rozhodnuto.Trifokální čočky Alcon Acrysof IQ PanOptix a operace za asistence laseru LenSx. Navštívil jsem postupně čtyři oční kliniky, ale až v Neovizi mně nabídli to, co jsem chtěl. Po důkladném očním vyšetření následovaly dvě operace (ten laser LenSx byl dost velký zážitek). Nejprve levé oko, za týden pravé. A bylo hotovo. Teď už nepotřebuju žádné brýle a přitom vidím ostře na všechny vzdálenosti. Super, mám to!"