Objednejte se Zeptejte se

Než si necháte operovat oči, přemýšlejte a vybírejte

27.03.2014

Desítky rozdílných názvů, laserů, metod i cen. Slevové akce, výhodné nabídky, rozdílné postupy. Pokud potřebujete jít na operaci očí, můžete se v nabídkách snadno ztratit. Oči máte ale jen jedny, musíte tedy vybírat opravdu pečlivě. Jedná se o velké zdravotní rozhodnutí, dokonalý zrak vám může zlepšit život, špatná metoda ale nemusí naplnit vaše očekávání.

1. Jedna laserová metoda je málo
Jen kliniky nabízející široké spektrum laserových zákroků, dokáží nabídnout operaci, která bude pacientovi nejlépe sedět.„Chirurgové, kteří mají k dispozici dvě nebo tři odlišné laserové metody, dokáží pacientům ušít zákrok přesně na míru. Žádná technika není univerzálně vhodná pro všechny,“ podotýká laserový chirurg 
Kristina Vodičková.

2. Vyšetření i operace ve stejný den je zbytečné riziko
Ráno vás vyšetříme a odpoledne od nás odejdete s „novýma“ očima. Jako reklamní slogan jsou služby na počkání lákavé. V oční chirurgii ovšem okamžitá řešení nefungují. „Je nevhodné, aby pacient podstoupil vyšetření i laserový zákrok v ten samý den,“ varuje ředitel Oční kliniky NeoVize Petr Kocian. Standardem je podle něj 48hodinové rozpětí, minimální odstup je 24 hodin. „Lékař musí před operací provést vyšetření v mydriáze, což je rozšíření zornice, aby zjistil, zda pacient netrpí šedým zákalem, extrémními sklivcovými zákaly nebo krvácením do sklivce,“ vysvětluje primářka NeoVize Věra Kalandrová. Lékaři dále při vyšetření dočasně paralyzují akomodační zaostřovací oční sval. „Lidé s ním mohou kamuflovat mnoho dioptrických vad. Díky paralyzování svalu dokážeme odhalit pravou dioptrickou hodnotu, kterou jinak klamavě překrývá akomodační křeč,“ vysvětluje Kalandrová. Na klinikách, kde vyšetření v tzv. cykloplegii, jak se metoda nazývá, není běžné, mohou pacientovi odstranit nesprávnou dioptrickou hodnotu. „Zejména u lidí, kteří přijdou přímo z kanceláře, kde tráví celý den prací na počítači, dokáže svalová křeč nebezpečně zkreslit výsledné měření, a to občas až o jednu či jednu a půl dioptrie,“ zdůvodňuje Kalandrová.
„Pokud podrobné vyšetření ukáže, že pacient není pro zákrok vhodný, neoperujeme ho. Prvotní je pro nás zdraví a spokojenost pacienta,“ dodává ředitel Kocian.

3. Pozor na doporučení za peníze
Řada lidí důvěřuje svému očnímu lékaři, k němuž chodí do ambulance. Pokud se rozhodnou pro operaci, určitě jim poradí, na kterou kliniku se obrátit. To by však pacientům určitě nemělo stačit. Někteří lékaři mají totiž uzavřené smlouvy s určitými očními klinikami. „Vím o tom. Funguje to tak, že posíláte na kliniku své pacienty a za to pak získáte finanční bonusy,“ potvrdila lékařka, která však nechtěla zveřejnit své jméno.
Neznamená to, že by lidé neměli doporučení svého očního lékaře brát vážně. Jde spíš o to, že by si měli sehnat také své vlastní informace. Ty získají třeba na internetu, nebo se mohou zeptat známých. A teprve pak je dobré se rozhodnout.

foto