Objednejte se Zeptejte se

Špičkový recept na šedý zákal

10.12.2013

Šedý zákal patří k nejčastějším chorobám oka, které přináší postupující věk, ale nikdo neví proč. Známe však projevy této nemoci.

Většina lidí zprvu nevnímá postupné zakalování oční čočky, která je normálně čirá. Obtíže totiž bývají ze začátku mírné. Vnímavější lidé však zaznamenají, že je začínají nepříjemně oslňovat světla aut, která potkávají večer v protisměru. Podobně jako silnější sluneční světlo třeba na horách.
Navíc barvy jako by ztratily svůj jas. Postupem času mohou některé rozlišovat s většími obtížemi. Někdy jim pomůže, když si zakryjí oko a porovnají, co vidí jedním a druhým okem.
U postižených občas dochází i k jiným zkreslením pozorovaného obrazu. Někteří začnou hůř vidět například na blízko a musí častěji měnit brýle. S postupujícími potížemi mohou mít dojem, jako kdyby pozorovali svět skrz bílý závoj. Těžké případy pak nic moc nevidí, dokážou rozlišovat jen světlo a tmu.

Nejvíc ohrožení lidé
Počáteční potíže někdy zlepší výměna brýlí, zásadním řešením však bývá operace. „Co se jeví vůbec nejdůležitější, je včasná návštěva očního lékaře,“ říká MUDr. Věra Kalandrová z NeoVizeoční kliniky v Brně. „Zejména se to týká lidí, jejichž rodiče nebo blízcí příbuzní šedý zákal prodělali. Měli by ke specialistovi přijít na prahu padesátky nebo při výskytu prvních obtíží. Existuje u nich větší nebezpečí výskytu této nemoci.“
Lékaři obvykle nacházejí počáteční příznaky zmíněné choroby u zhruba poloviny lidí starších 60 let. U klientů nad 75 let bývá téměř pravidlem, že na jedno oko hůř vidí právě kvůli této nemoci. I když jde u většiny z nich o zhoršení mírné, není rozumné ho podceňovat. Časnější návštěvu oční ordinace lze doporučit také jedincům z rizikových skupin: pacientům s cukrovkou; kuřákům a lidem požívajícím alkohol nebo jiné návykové látky, nemocným, kteří dlouhodobě užívají kortikoidy a některé další léky, pacientům po vážných úrazech oka.
Naopak k falešným mýtům patří domněnky, že tuto nemoc dokáže vyvolat světlo zářivek a příliš mnoho času stráveného u monitoru počítače, u televize nebo čtení při špatném světle.

Rizikové UV záření
Vědecké studie také ukazují, že se šedý zákal častěji vyskytuje u lidí žijících v horách nebo u těch, kteří tráví hodně času na intenzívním slunci. Lékaři to dávají do souvislosti s negativním působením UV paprsků. A proto těmto liŠpičkový dem doporučují, aby si oči chránili kvalitními slunečními brýlemi.
Zajímavá se jeví také studie lékařů z americké University of Maryland School of Medicine. Podle ní pomáhá chránit oční čočku před UV zářením kofein obsažený v kávě. Jiné studie zase poukazují na preventivní účinek antioxidantů, které najdeme především v ovoci a zelenině.

Skvělý chirurgický výkon
„Oční chirurgové obvykle přistupují k chirurgickému zákroku ve chvíli, kdy nemocnému problémy začnou vadit při běžných aktivitách,“ říká doktorka Kalandrová.
Jejich zákrok vypadá zdánlivě jednoduše – provádí se ambulantně, navíc v lokálním znecitlivění, tedy při plném vědomí pacienta. Může vypadat obyčejně, ale představuje pozoruhodný výkon moderní medicíny, nejnovějších přístrojů a zkušeného, speciálně vyškoleného lékaře.
Ten z malého, asi dva milimetry velkého řezu odstraní pomocí ultrazvuku zakalenou oční čočku a do jejího pouzdra zavede svinutou tu umělou z polymerů, šest milimetrů velkou. Má zvláštní raménka (viz. foto) kvůli tomu, aby přesně držela ve své poloze.
„Oční lékař navíc vybere takovou, která úspěšně zvládne i oční handicapy, jako je krátkozrakostdalekozrakostastigmatismus a podobně,“ vysvětluje doktorka Kalandrová. „Může obsahovat rovněž filtr, který omezuje pronikání škodlivé části paprsků z modrého spektra, a tím snižuje riziko, že tyto paprsky poškodí sítnici a zhorší zrak.“

Zajímavá investice
Oblékám si bílý plášť, čepici na hlavu a roušku na ústa. Vcházím do prostor, do kterých se normální smrtelník nikdy nedostane. Jsme uvnitř výrobních prostor firmy Alcon v irském Corku. Patří vedle německého Zeissu a Oculentisu k předním výrobcům nitroočních čoček na světě. Sleduji jeden výrobní krok za druhým a žasnu nad dokonalým procesem. Zvolna se z něj rodí malé, šest milimetrů velké čočky s malými raménky. Mají neuvěřitelné vlastnosti.
Nejenže dokážou korigovat téměř všechny oční vady, ale chirurg je může svinout do ruličky a rozvinout v oku tak, aby je tam mohl správně usadit. Stabilitu přesné polohy zabezpečují právě raménka. Každý krok podléhá neúprosné kontrole. Snaží se eliminovat sebemenší vadu. Není divu. Jedná se o špičkový výrobek.
Člověka pak nepřekvapí, že tuto výrobu, která vyžaduje značné investice a vysoce kvalifikované pracovníky, nezlikvidovala ani smršť ekonomické krize v Irsku. Není snadné ji jen tak zrušit nebo přesunout jinam, třeba jako produkci televizních obrazovek, případně baterií, což dobře známe z České republiky.
Ale v případě nitroočních čoček pro to neexistuje ani důvod. Jsou příkladem dobré investice. Šedých zákalů neubývá. Lidé v průmyslově vyspělých zemích se dožívají stále vyššího věku. A to je asi hlavní důvod, proč bude počet operací, které dokážou odstranit tuto chorobu, dále růst.