Šedý zákal neboli katarakta je součástí stárnutí. Tím, jak se zvyšuje délka dožití, přibývá lidí, kteří touto oční chorobou trpí. Ve vyspělých zemích se naštěstí už kvůli zkalení čočky uvnitř oka neslepne.
Chirurgická léčba je jedním z nejčastějších a nejúčinnějších výkonů. Ve světě se každoročně provádí více než tři miliony operací, v České republice je jich za rok kolem 80 000.
„Po zákroku za mnou přišla pacientka. Byla jako vyměněná, celá rozkvetla. ,Paní doktorko, musím se vám omluvit,‘ hlásila už od dveří. ,Vždyť já jsem k vám chodila úplně neupravená, neučesaná, nenalíčená. Jenže já to neviděla stejně jako to, jak mám doma neuklizeno.‘ Jsou i případy, že dědeček, o kterém si celá rodina myslela, že má Alzheimera, začne po operaci normálně fungovat. Do té doby prostě jen neviděl,“ říká MUDr. Věra Kalandrová z brněnské Oční kliniky NeoVize.
Příčina neznámá
Vědci zatím prokazatelně nevědí, co je příčinou šedého zákalu. Významnou roli hraje věk, genetika, užívání návykových látek, například alkoholismus a s tím spojená špatná výživa. Studie také naznačují, že se ve větším množství vyskytuje u obyvatel horských oblastí a u lidí, kteří oči často vystavují slunečním paprskům bez UV ochrany. Na druhé straně výskyt šedého zákalu nebyl prokázán v souvislosti s prací na počítači, sledováním televize ani čtením ve špatném světle.
V minulosti býval šedý zákal jednou z nejčastějších příčin slepoty. Ještě dnes je jeho vinou na světě, zejména v zemích třetího kontinentu, 18 milionů nevidomých. Operace a výměna zakalené přírodní čočky za umělou vrací lidem s kataraktou nejen zrak, ale i kvalitu života.
Nižší výskyt sekundárního zákalu
Dnes se již díky moderní operační technice a čočkám provádí ambulantně při povrchovém znecitlivění. „Na čočce velmi záleží,“ říká MUDr. Tomáš Utíkal z Beskydského očního centra ve Frýdku-Místku. „V našem centru implantujeme od roku 1998 nitrooční čočky z tzv. hydrofobního akrylátu, jehož přesné molekulární složení má dodávající firma Alcon Pharmaceuticals patentováno. Čočky jsou organismem výborně snášeny, velmi dobře a bezpečně se implantují a jsou proslulé stabilní centrací v oku po dlouhá léta po operaci. A co je důležité – zaznamenali jsme u nich suverénně nejnižší výskyt vzniku sekundárního šedého zákalu, jedné z nejčastějších komplikací operace.“
Dobrá volba, větší úspěch
Operace je u šedého zákalu základní terapie. Radikálně změní stav oka k lepšímu až u 98 % pacientů, 90 % dosáhne dokonce vynikající zrakové ostrosti. U části k tak významnému zlepšení nedochází vlivem operačních a pooperačních komplikací nebo přidružených chorob, jakými jsou například cukrovka, zelený zákalnebo věkem podmíněná makulární degenerace.
„Dříve operace šedého zákalu trvala dvě hodiny, dnes je hotová za sedm až deset minut,“ vysvětluje Věra Kalandrová. „Chirurg vytvoří pomocí mikrochirurgického nože řez o velikosti přibližně 2 mm, zkalenou čočku ultrazvukem rozbije na kousky a z oka je odsaje ultratenkou jehlou. Pak zavede připraveným řezem umělounitrooční čočku. Důležité je, aby ji umístil přesně tam, kam patří, aby při implataci nepoškodil oční pouzdro. Řez se po skončení výkonu sám utěsní, žádné šití není nutné.“ Ideální čočka má mít velký dioptrický rozsah (od -6 do +40 dioptrií), použitý materiál by měl obsahovat UV filtr a filtr na ochranu sítnice. „Na trhu se objevují levné asijské čočky, které vzhledově kopírují originály, ale v žádném případě nedosahují jejich kvality,“ varuje Věra Kalandrová před výběrem podle „výhodné“ ceny. „Dobře zvolená multifokální oční čočka umožňuje, že 80 % pacientů po operaci nemusí používat brýle ani na blízko, ani na dálku. Před operací si lékař proto musí s pacientem důkladně rozebrat, jaká jsou jeho očekávání, co je pro něj důležité a co méně. Ptám se lidí i na takové věci, jako kolik hodin denně stráví sledováním televize nebo jestli jsou puntičkáři, či pohodáři. Ten, kdo často řídí v noci, bude možná potřebovat jinou čočku než člověk, který tráví celé dny na golfu. To všechno pak hraje roli při celkovém pocitu spokojenosti s operací. Naštěstí máme velký výběr. I když taková čočka, která by člověku v seniorském věku vrátila zrak dvacetiletého, ještě vynalezena nebyla.“
Kontrola a kontroly
Nitrooční čočky Acrysof, které jsou dostupné v České republice, se vyrábějí v irském Corku. Továrna na kraji města připomíná spíš laboratoř než běžný provoz. Vše je naprosto antiseptické, každý zaměstnanec i návštěvník prochází filtrem, do některých „dílen“ se lze jen dívat přes sklo. Každý technologický krok je několikrát kontrolován. „Prostřednictvím komplexního systému řízení jakosti jsme schopni testovat a sledovat všechny výrobní procesy. Všechny čočky – jednoohniskové monofokální, AcrySof IQ Toric pro pacienty s kataraktou a rohovkovým astigmatismem, multifokální, které řeší kataraktu i presbyopii, a AcrySof IQReSTOR Multifocal Toric, jež navíc upravují také astigmatismus – před expedicí procházejí přísnými výstupními kontrolami. Chyba je prostě vyloučena,“ říká Jackie Murphy, Plant Manager Alcon Laboratories Ireland Ltd.