Implantáty
Patříte-li k těm, kteří brýle ani čočky nosit nechtějí, a laser se pro vás také nehodí, pak máte ještě jednu možnost – zbavit se potíží se zrakem trvale. Pomáhá nová unikátní metoda s názvem prelex, při níž je původní lidská oční čočka, jejíž dioptrická hodnota a schopnost zaostřovat již neodpovídají dioptrickému stavu oka, odstraněna a místo ní je implantována umělá nitrooční čočka. Touto metodou lze odstranit jakýkoli počet dioptrií, takže pokud vás vetchozrakost a zhoršené vidění na blízko znepokojuje, můžete se nechat operovat ihned, jakmile se u vás vada projeví. K zákroku však můžete přistoupit také kdykoliv později, jakmile vás zhoršující se zrak začne už příliš obtěžovat.
Operace se provádí ambulantně s pomocí speciálního přístroje. Zákrok trvá přibližně 15 minut, je zcela bezbolestný, a není tedy zapotřebí žádné anestezie. Pacientům je místo původní čočky implantována umělá multifokální oční čočka, která umožňuje vidění do blízka i na dálku bez brýlí, anebo trifokální čočka korigující vidění do blízka, na dálku a na střed zároveň. K běžné činnosti se lze vrátit téměř okamžitě, čtení nebo sledování televize je bezproblémové hned následující den.
Operace se provádí u každého oka zvlášť, obvykle v rozmezí 7 dnů. Multifokální oční čočky jsou navrženy tak, aby poskytovaly kvalitní vidění na blízko i na dálku. Vyrábějí se z hydrofobního akrylátu, který je k oku šetrný. „Na naší klinice používáme speciální nitrooční čočky vybavené tzv. žlutým filtrem, který chrání oko před všemi škodlivými složkami slunečního záření včetně ‚near‘ záření, což je modrá složka světla,“ říká primářka Oční kliniky DuoVize Praha MUDr. Lucie Valešová. A dodává: „Toto záření je velmi nebezpečné zejména pro pacienty po operaci šedého zákalu nebo u mladších pacientů, kteří volí výměnu oční čočky z dioptrických důvodů, protože může vyvolat postižení oční sítnice a běžná umělá čočka proti němu nechrání.“ Metoda prelex ale není jen skvělým řešením problémů s viděním, je také preventivním léčebným zákrokem. Po operaci totiž pacientům již nehrozí vznik tolik obávaného šedého zákalu a výrazně se snižuje také riziko záchvatovitého zeleného zákalu. Zákrok je tedy ideální pro pacienty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou predispozicí k šedému a zelenému zákalu.
Celý článek najdete v příloze: