1. Jak často bychom si měli nechat zkontrolovat zrak?
Každý z nás by měl chodit na preventivní prohlídky k očnímu lékaři alespoň jednou za dva roky, pokud má pocit zhoršeného vidění, tak i častěji. Jestliže se někdo chce objednat k očnímu lékaři na preventivní vyšetření, nepotřebuje doporučení od praktického lékaře, a to i když nemá zrakovou vadu ani potíže související s očima. Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale také k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě. Na preventivní prohlídky by neměly zapomínat především osoby s vyšším rizikem nějaké oční choroby – třeba lidé silně krátkozrací, diabetici anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal.
2. Jak by měla vypadat správná péče o oči? Je něco, co byste nám poradila?
Jestliže chcete mít zdravé oči, chraňte je a pečujte o ně stejně jako o jiné části svého těla. Neberte jejich funkci jako samozřejmost. Oči ocení ochranu proti UV záření, proto si teď, v létě, určitě pořiďte kvalitní sluneční brýle.
Dále je dobré lehké cvičení, odpočinek, správná výživa i pravidelné kontroly u očního lékaře. Oči jsou často každý den vystaveny práci na počítači, klimatizaci, topení nebo slunečnímu záření, což jim nijak neprospívá.
Pokud pracujete s počítačem, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání. Podstatné je upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru. Při práci s přístroji, které můžou ohrozit zrak, používejte ochranné brýle. Kdybyste měli s očima jakékoliv akutní potíže, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.