Krátkozrakost aneb špatné vidění na dálku
Jednou z nejrozšířenějších očních vad na světě je krátkozrakost (myopie). V dnešní době, kdy spousta lidí unavuje oči neustálým koukáním na blízko do počítače, televize či telefonu, se jedná o zcela běžnou potíž. Standardní je ale také řešení – laserová operace očí vás krátkozrakosti zbaví.
Krátkozraké oko je delší než zdravé, sledovaný odraz se zaostřuje před sítnicí, a pomocí brýlí nebo kontaktních čoček je tedy potřeba jej posunout. Krátkozrakost je dána geneticky, avšak vliv na ni může mít právě zmiňované namáhání očí nablízko. Člověk pak postupně přestává vidět do dálky, nerozeznává tváře kolemjdoucích, nestíhá rychle reagovat během řízení, nevidí na tabuli ve škole.
Dalekozrakost čili problém přečíst si noviny
Dalekozrakost (hypermetropie, hyperopie) je přesně opačný problém. Obraz se zaostřuje až za sítnici, člověk má problém vidět nablízko. Nepřečte si noviny, má potíže s koukáním do počítače – ano, nejspíš vás už správně napadlo, že se tato potíž ve vyšším věku objevuje téměř u každého. V mládí si totiž oko dokáže vadu korigovat, ale mezi 35. – 40. rokem akomodační schopnosti ztrácí.
Astigmatismus neboli potíž zaostřit
Astigmatismem prý trpí až 60 % populace, jen o tom většina lidí vůbec neví. Projevuje se zhoršením ostrosti a vnímání detailů, a to jako nablízko, tak na dálku. Lidé pak mají potíže rozeznávat písmena M a H, P a F či K a X, nezvládají prostorovou orientaci, při pohledu do dálky přivírají oči. Opět postačí kontaktní čočky, brýle nebo operace. A my si povíme, proč tolik lidí volí právě poslední možnost.
Přetrpíte operaci a máte pokoj do konce života
S brýlemi či kontaktními čočkami se sice žít dá, ale vše je komplikovanější. Čočky si musíte neustále vyndávat a nasazovat, brýle nelze používat všude. Dokážete si představit, jak se s brýlemi koupete? Smůla, na plaveckém výcviku prostě nic neuvidíte, nemáte-li doma čočky. Právě sporty jsou největším kamenem úrazu. Málokomu je příjemné mít na potícím se nose brýle. Při míčových hrách zase často dochází k neštěstí. Mnozí lidé si pak říkají, jak by bylo krásné, kdyby měli zdravé oči. A právě s touto vidinou se vydávají na oční kliniku a podstoupí laserovou operaci, přestože z ní mají strach. Ten je ovšem zcela zbytečný.
Vše od začátku až do konce je bezbolestné
Rozhodnete-li se pro laserovou operaci, nejdřív vás čeká předoperační vyšetření. Právě to je pro úspěšnou operaci klíčové, jelikož podle něj lékař doporučí nejvhodnější oční péči. Před bezbolestným vyšetřením je potřeba čtyři dny nenosit kontaktní čočky, protože deformují povrch oka a při měření záleží na každé setině milimetru. Optometrista změří zrakovou ostrost, šíři zornice, tloušťku a zakřivení rohovky a binokulární vidění – podrobnější informace o vstupním vyšetření najdete zde. A to je vše. Pak se s vámi dohodne na termínu operace.
Metod laserových operací očí je několik
Laserové operace očí se dělí na dvě velké skupiny. Tou první jsou povrchové metody, při nichž se odstraňuje epitel rohovky – vrchní vrstvy. Odstraňovat se může excimerovým laserem, mechanicky, alkoholovým roztokem či nožem. Tyto způsoby (najdete je pod označením No Touch, LASEK, epiLASIK, PRK) se ovšem už příliš nepoužívají. Pro pacienta jsou bolestivé, jelikož po zákroku postupně dorůstá rohovka. Navíc jimi nelze řešit plusové dioptrické vady (tedy dalekozrakost) ani vyšší dioptrie. Také mají horší výsledky při koukání se za šera.
Daleko modernější jsou hloubkové metody využívající femtosekundový laser. Laserem se na oku vytvoří ochranná lamela, ta je odklopena, excimetrovým laserem se provede zákrok a pak se lamela zaklopí. Do této skupiny patří metody FemtoLASIK, LASIK a ReLEx SMILE (NeoSMILE 3D®). Vhodné jsou úplně pro každého kromě pacientů s tenkou rohovkou. A právě proto je tak důležité vstupní vyšetření, při němž by optometrista tuto skutečnost objevil.
Zde najdete více informací o laserových operacích.
Kvalitní operace jsou podložené doživotní zárukou
Mezi nejpokročilejší metody patří NeoSMILE 3D® bez řezu a pálení rohovkové tkáně. Pod tímto názvem se skrývá operace ReLEx SMILE doplněná o exkluzivní balíček pooperační péče. Podobně kvalitní, bezbolestné a bezpečné odstranění dioptrií poskytuje i NeoLASIK HD®. Na obě metody je poskytována doživotní záruka, takže kdykoliv budete potřebovat dioptrie vašich očí doladit, bude to na náklady oční kliniky.
Z operace nemusíte mít vůbec strach. Obě oči se operují najednou, na klinice přitom strávíte pouze zhruba 2 hodiny. Operace trvá nejvýše 20 minut, vy při ní budete jen ležet a poslouchat, co vám řekne lékař. Odejdete s očními kapkami a termínem kontrol (zrak se kontroluje 1. den po operaci, po týdnu a po měsíci). Doma je doporučováno odpočívat, ale oči můžete normálně „používat“, nijak se nezavazují. Jen je dobré první dny nosit sluneční brýle, a pokud vás budou oči pálit, prostě je zavřete a necháte odpočinout.
V textu byly využity odborné informace z webů klinik DuoVize Praha a NeoVize Brno.