Co konkrétně lidem během nošení multifokálních brýlí vadí? Celkem 26 % dotazovaných uvedlo, že si na ně musí dlouho zvykat, 22 % zase obtížně zaostřuje na různé vzdálenosti. V průzkumu si pětina respondentů stěžovala, že se jim s multifokálními brýlemi špatně pracuje na počítači, 21 % lidí se v nich cítí nepříjemně při chůzi po schodech.
„Speciálně muži si v 80 % případů na multifokální brýle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si dále stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hýbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brýle za speciální brýle určené k práci s počítačem. Když si ve výsledku sečtou, kolik utratí za pět let za obroučky a multifokální skla, vyjde jim operace nastejno,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize Praha MUDr. Lucie Valešová.
I když se mohou zdát multifokální brýle jako nejlepší řešení při kombinaci problémů s viděním na blízko i na dálku, přináší mnohá omezení. Pro práci s počítačem nebo na čtení jsou totiž vhodnější jiné modely. O možnosti navždy odložit multifokální brýle zhruba polovina Čechů a Slováků neví, a to i kvůli tomu, že je v jejich předchozí zkušenosti oční lékaři neinformovali o možnosti jednoduché operace.
Delší produktivní věk
U věkové skupiny nad 45 let obecně stoupá touha po životě bez brýlí. Tento trend potvrzuje z praxe i primář Očnej kliniky NeoVízia Bratislava MUDr. Radovan Piovarči: „Neustále rostoucí životní nároky a zvyšující se délka produktivního věku způsobují, že dnešní padesátníci a šedesátníci jsou aktivnější než kdykoliv jindy v minulosti. Do vysokého věku pracují, věnují se různým sportům a koníčkům a často cestují. Aktivní život se úplně neslučuje s omezením, které přináší multifokální brýle, případně střídání třech různých modelů brýlí při odlišných činnostech. Lidé ve středním či pozdějším věku se opět chtějí cítit jako za mlada a svobodně si užívat života.“
Neustálé střídání brýlí už nevydržela ani zdravotní sestra Andrea Mikačová: „Pořád jsem musela brýle měnit. Dioptrie se mi navyšovaly a já jsem tak musela každý rok do nových obrouček a skel investovat další a další peníze.“ Paní Andrea podstoupila implantaci trifokální čočky PanOptix metodou PRELEX, díky níž se natrvalo zbavila nutnosti nosit brýle na blízké i střední vzdálenosti a stejně tak na dálku.
Brýle vadí sportovcům a cestovatelům
Právě omezení, které multifokální brýle způsobují, přivádí stále více lidí starších 50 let na oční chirurgické kliniky. „Mezi pacienty, kteří jsou vhodní a nejvíc touží se natrvalo zbavit multifokálních brýlí a všech dioptrických problémů patří rekreační lyžaři, běžci, terénní motorkáři a cyklisté. I cestovatelé, především do exotických krajin, považují multifokální brýle za značné omezení. Vhodnou alternativou bohužel nejsou ani multifokální kontaktní čočky, které snáší jen malé procento pacientů,“ říká primářka Valešová, a upozorňuje na problém vizuální deformace očí u žen:„Nádherné ženské oči nejsou za brýlemi moc vidět. Multifokální brýle s plusovými dioptriemi oči nepřirozeně zvětšují, s mínusovými naopak zmenšují. Po operaci často ženy ožijí, protože jejich oči konečně krásně vyniknou.“
Anonymní průzkum spokojenosti s multifokálními brýlemi byl uskutečněný v květnu roku 2017 na vzorku 600 pacientů očních klinik DuoVize Praha, NeoVize Brno a NeoVízia Bratislava.