Objednejte se Zeptejte se

Šedý zákal je ve stáří běžný, ale zbavit se ho dá

17.04.2017

Jak poznat šedý zákal?

Šedý zákal, odborně katarakta, patří k nejčastějším onemocněním oka v pozdějším věku. Obvykle se objevuje od 65 let výše, jsou ale šťastlivci, které potká třeba až kolem osmdesátky. Proč? To dosud není známé. Ví se, že jej ovlivňují jiné nemoci (cukrovka, úrazy oka či vyšší dioptrické vady), genetické vlivy, pohlaví (u žen je častější), dlouhodobé užívání očních kapek a různých léků (typicky třeba kortikoidy).
 
Šedý zákal dostal svůj název právě proto, že se nemocní lidé dívají na svět zdánlivě přes šedou clonu. Než se onemocnění dostane do stádia, kdy si ho pacient všimne, to obvykle nějakou chvíli trvá. Rychlost postupu je různá – u někoho jde o měsíce, u jiného o roky. Onemocnění nebolí, navenek se vůbec neprojevuje, dokud nedojde k rozsáhlému zakalení oční čočky. K tomu dochází v pokročilém stádiu, kdy pacient vidí opravdu hodně neostře a zamlženě, svět je najednou šedý, barvy vyblednou a výsledkem může být až úplná slepota. Ale k té při včasné léčbě nedochází.


Jedinou možností je operace

Léky ani brýle na šedý zákal nepomáhají, jedinou šancí jak se ho zbavit je laserová operace očí. Při ní dojde k odstranění zakalené čočky a jejímu nahrazení čočkou umělou. Ta stará je rozrdcena kmitajícím hrotem fakoemulzifikátoru a drobné částečky jsou odsávány. Výsledek pochopitelně záleží jak na kvalitě oční kliniky a lékaře, tak na použité čočce. A ta závisí na konkrétní klinice, které se svěříte do rukou.
 
Kliniky Neovize a Duovize v Brně a Praze například využívají americké čočky Alcon AcrySof s filtrem chránícím sítnici. 99 % jejich zákazníků odchází spokojených, což o něčem vypovídá. K implantaci této čočky stačí vytvořit mikrořez o velikosti 2,2 mm, takže se oko velmi rychle hojí. Celý zákrok je díky tomu možné provádět ambulantně. Pacient ráno přijde a ještě téhož dne je propuštěn.
 
Umělá čočka nevyžaduje žádnou údržbu, v oku může zůstat až do konce života. Však obě zmiňované kliniky nabízí na laserovou operaci očí doživotní záruku. Čočka odpovídá dioptrické mohutnosti té původní, případně je možné zvolit takovou, která odstraní dalekozrakost/krátkozrakost. Jednou operací lze vyřešit více očních vad.
 

Jaká omezení je potřeba dodržovat po operaci?

Spousta lidí se operace zbytečně obává, mají strach z nezdařeného zákroku, případně že je příliš omezí v běžném životě. Tak to ale není. Po operaci stačí používat oční kapky, jak určí lékař, oko si příliš nemnout a dodržovat hygienu. Tmavé brýle rozhodně nejsou nutné, pokud pacientovi nevadí sluneční světlo. Oči se po laserových operacích nezavazují šátkem, není k tomu žádný důvod. Ani sledování počítače a televize operovaným očím neublíží. Mýtem jsou také názory, že by se po operaci člověk neměl předklánět a pít kávu. To všechno jsou hlouposti, jediným omezením je koupání. Bazénům, moři a sladkovodním přírodním vodám by se měl člověk vyhýbat pět týdnů po zákroku.
 

Na co si určitě dát pozor

Samotná operace šedého zákalu není nijak nebezpečná ani omezující. Nejdůležitější je vybrat si kvalitní oční kliniku, kde mají opravdové odborníky a používají vhodné čočky. Pamatujte, že umělou čočku budete mít v těle do konce života, šetřit by se na ní nemělo. Laserová operace oka je totiž doživotní záležitostí. Šedý zákal se nevrátí. Pokud by se potíže opakovaly, stoprocentně bude na vině jiný problém.
 
Více informací najdete například na webových stránkách očních klinik Neovize a Duovizeseznam dalších pracovišť, která provádějí operace šedého zákalu.