Mít dobrý zrak a zdravé oči není samozřejmostí. Kvalitu vidění ovlivňuje především člověk sám - svým životním stylem, spánkem a způsobem, jaký si oči chrání a pečuje o ně. Statistiky lékařů však bijí na polach. Z těch, kteří trpí oční vadou, pouze čtvrtina svůj problém řeší. Jedním z nejpalčivějších problémů, jež nás trápí, je šedý zákal neboli katarakta. Tato vada postihuje čtyřicet procent lidí středního a devadesát procent vyššího věku. Velmi často se objevuje u diabetiků, ale vzniká také po úrazu oka nebo v souvislosti s užíváním léků, zejména kortikosteroidů.
Katarakta je na prvním místě mezi očními onemocněními, která způsobují snížení zraku až slepotu. Projevuje se zamlženým a rozoostřeným viděním do dálky, citlivostí na silnější světlo a zkresleným vnímáním barev, výjimkou není ani dvojité vidění při pohledu jedním okem. S tímto problémem je možné se vypořádat pouze pomocí operace, při níž lékaři odstraní zkalenou čočku a nahradí ji čočkou umělou.
„Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Operaci doporučejeme hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění. Platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Odstranění šedého zákalu je zároveň příležitostí pro vylepšení zraku nablízko i do dálky a zbavení se brýlí.
Každý třetí krátkozraký
Až třicet procent populace trpí krátkozrakostí (myopií), a jak tvrdí nedávné výzkumy, postihuje často obyvatele měst. Nemusí se projevit jen v dětství, ale i u lidí kolem dvaceti let věku. Problémem této vady je, že se paprsky světla sbíhají před místem nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá obraz zamlžený a rozoostřený. Stálé ostření vyvolává v oku abnormální nitrooční tlak, který pak stlačuje zadní část oční koule do podlouhlého tvaru. Lidé trpící touto vadou špatně vidí na dálku, špatně rozeznávají vzdálené předměty, ale také mají problémy s výpočetní technikou nebo řízením vozidel. Tato vada tak může být při její ignoraci nebezpečná. Je nutné používat „minusové“ brýle nebo čočky, které obraz na sítnici posunou.
Krátkozrakost má však také operativní řešení. „Při refrakčních operacích očí na naší klinice používáme femtosekundový laser, pomocí něhož provádíme také zákrok zvaný NeoSMILE 3D®. Laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg tím jemným naříznutím odstraní. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití,“ popisuje Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.
Každý desátý dalekozraký
Pokud špatně vidíte na blízko, pravděpodobně máte oční vadu zvanou hypermetropie (dalekozrakost) a patříte mezi deset procent takto postižené populace. V tom případě se světelné paprsky ve vašem oku sbíhají až za místem nejostřejšího vidění a na sítnici tak dopadá rozostřený obraz. Takto postižení lidé mohou trpět ospalostí, bolestmi hlavy nebo migrénami. U slabšího stupně dioptrií se oko automaticky doostří.
Korekce se provádí „plusovými“ čočkami, které posouvají obraz na sítnici. Dalekozrakost do pěti dioptrií lze korigovat laserovými zákroky. U vyšších vad je lepším řešením nelaserový zákrok. „Krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus, to vše lze jednoduše vyřešit dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami, ale nejlépe šetrným odstraněním dioptrií femtosekundovým laserem nebo nitrooční operací,“ říká Lucie Valešová.