Objednejte se Zeptejte se

Měření nitroočního tlaku

04.01.2017

Oko je uvnitř vyplněno tekutinou, která se stále doplňuje a přebytek je odváděn kanálky pryč. Pokud je přítok a odtok v nerovnováze, vzniká problém. Je-li zpomalen, tekutina se hromadí a tlak stoupá a naopak. Normální nitrooční tlak je důležitý pro správnou funkci oka a pro zachování dobrého vidění, protože chrání oko před deformací a předchází jeho otokům. Zvýšený nitrooční tlak se podílí na vzniku glaukomu (zele ného zákalu), snížený tlak bývá příznakem diabetických obtíží a zánětů a může způsobit například deformaci tvaru oka i poškození zrakového nervu. „Proto by všichni lidé nad 40 let, u nichž dochází k degenerativním změnám, měli chodit na pravidelné preventivní prohlídky na oční. Při nich se právě, mimo jiné, nitrooční tlak měří,“ říká pro Pestrý svět MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

Malé zhoršení sami nepoznáte

Jak se měří? Vyšetření je rychlé, nebolestivé a probíhá pomocí speciálních přístrojů – nejčastěji bezkontaktního tonometru. Při tomto měření se vsedě zadíváte do přístroje před vámi, ten vám do oka foukne – a je hotovo.

Malé zvýšení očního tlaku sami nepoznáte, nijak se totiž neprojevuje. Výrazné může být provázeno zhoršeným viděním, bolestmi očí a hlavy a celkovou nevolností, ale bohužel také vůbec nijak. Pokud se u pacienta zjistí zvýšený nitrooční tlak, je vhodné provést další vyšetření očí a zároveň nitrooční tlak přeměřit opakovaně, aby se vyloučila případná chyba. Podle výsledků se lékař rozhodne, zda nasadí léčbu, nebo bude pacienta jen sledovat. V tomto případě je nutné dodržovat léčebný postup, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování zrakových funkcí. Včasným zásahem lze postižení zraku zpomalit.