Objednejte se Zeptejte se

Práce na počítači nezpůsobuje krátkozrakost

27.01.2017

Krátkozrakost, jak se odborně nazývá stav, kdy člověk špatně vidí na dálku, v současné době trápí více než 30 % lidí. V drtivé většině je způsobena tím, že je oko delší, paprsky se zalomí více, než je potřeba, a obraz na sítnici je rozostřený. Toto prodloužení rozhodně nemůže způsobit koukání do počítače, vada je daná geneticky, obvykle se projevuje v dětství či dospívání a postupně se zhoršuje až do 20. – 25. roku, kdy se většinou ustálí.

Počítač může krátkozrakost ovlivnit

Na druhou stranu není pravda, že by koukání do všech těch internetů nemělo na oko vůbec žádný vliv. Krátkozrakost je sice daná geneticky, jenže dívání se na TV či PC nebo časté čtení ji mohou podpořit. Pokud se oči dívají neustále jen nablízko, prostě zleniví a na dálku už se tak dobře nezaostří.

Přestanete teď sedět u počítače, když víte, že to ovlivňuje zrak? Nikoliv. Krátkozrakost totiž není žádná vážná komplikace. Z brýlí se stává módní doplněk a technologie došly tak daleko, že čočky jsou vcelku pohodlné. Také laserové operace se stávají čím dál dostupnějšími, dokonce je možné si vybrat, jakou technikou chcete vadu odstranit.

Nejde o žádný dramatický zdravotní problém

Za minimální cenu se provádí metoda femtoLASIK Basic pomocí femtosekundového a excimerového laseru. Jiné metody, například NeoLASIK HD® nebo NeoSMILE 3D®, dokonce garantují doživotní záruku. Vady se tedy zbavíte do konce života. Operaci sice předchází pečlivé vyšetření, ale je hotová během několika minut. Následujících pár dní je dobré oči nepřetěžovat, například řídit se doporučuje 3. – 7. den od zákroku, ale tím omezení téměř končí. Určitě to za to stojí, pacienti si po operaci obvykle připadají jako na novém světě.

Operace je zcela rutinní záležitost

Na operace krátkozrakosti chodí v dnešní době tolik lidí, že se pro lékaře jedná spíš o rutinní záležitost. O to důležitější je vybrat si kliniku, která nebere pacienty jako na běžícím páse, ale přistupuje ke každému individuálně. Přece jen jde o zrak. Jak byste pak koukali do počítače?

Prvně zmiňovaný zákrok NeoLASIK HD® je prováděn rovnou pomocí dvou laserů – femtosekundového a excimerového. Femtosekundový nejdříve vytvoří lamelu na rohovce, oční chirurg ji odklopí a excimerový laser odpaří dioptrické vrstvy z rohovky. Chirurg vrátí lamelu zpět a je hotovo. Celá operace obou očí trvá asi 20 minut, volí si ji nejvíce pacientů, protože perfektně kombinuje kvalitu a cenu.

Šetrnější metoda NeoSMILE 3D® používá pouze jeden, femtosekundový, laser. Chirurg nemusí vytvářet lamelu, laser separuje přebytečnou tkáň i bez toho, chirurg ji jen pinzetou odstraní. Díky tomu není narušen povrch rohovky ani její stabilita, jedná se tedy o šetrnější způsob. Navíc pacienta netrápí pach spálené tkáně. Žádná lepší metoda v podstatě neexistuje, takhle je to zcela bezbolestné a rychlé – laser působí 20 sekund a vidění je stabilizované do 24 hodin od zákroku. Lepší je i stabilita výsledku – pravděpodobnost nutnosti další operace je skutečně mizivá.

S koukáním do počítače to nepřehánějte. Naše chytrá zařízení jsou téměř jistě důvodem, proč trpí krátkozrakostí čím dál více lidí – probíhá evoluce a naše oči si zvykají sledovat zařízení nablízko. Ale není to žádná vážná zdravotní komplikace. Na krátkozrakost se neumírá a vše, co budete muset obětovat, když se jí budete chtít zbavit, jsou peníze a pár dnů strávených v klidu.

Více o laserových operacích očí naleznete zde: www.neovize.czwww.duovize.czwww.ocp.czwww.neovizia.sk.