Z rozsáhlého průzkumu očních klinik DuoVize a Neovize, do kterého se zapojilo 745 respondentů, vyplynulo, že zdravotní potíže s očima má více než šedesát procent uživatelů kontaktních čoček. Každý desátý prodělal zánět spojivek, čtrnáct procent dotázaných zaznamenalo v souvislosti s nošením kontaktních čoček zhoršené vidění, dvě procenta zhrubnutí víček a čtyři procenta zánět rohovky. Nejčastějším důvodem, který způsobuje nositelům kontaktních čoček potíže, je překračování doporučené doby nošení čoček. Někdy tak činí jednasedmdesát procent dotázaných. „Na cestách, zejména v přírodě, bývá komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě. Všechna tato omezení se dají jednoduše vyřešit laserovou operací,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské DuoVize.
Prohlídky u lékaře
Z rozsáhlého šetření společností DuoVize a NeoVize dále vyplynulo, že více než osmdesát procent respondentů nechodí na pravidelné oční prohlídky, přitom by tak měli činit jednou za půl roku. „Člověk si po čase myslí, že už všechno ví a všechno zná, ale není to pravda. Při nošení kontaktních čoček může docházet například k vaskularizaci rohovky nebo se na jejím povrchu může vytvořit nová vrstva buněk, která pak čočky z oka doslova vytlačuje, aniž by si toho pacient všiml. Přitom vyšetření na štěrbinové lampě zabere deset minut, lidé by je měli pro své zdraví obětovat,“ doporučuje MUDr. Valešová.
Správné hygienické postupy
Třináct procent respondentů uvedlo, že čočky někdy uskladnilo v obyčejné vodě a jednadvacet procent čočky vodou někdy umylo. Specializovaný dezinfekční roztok by přitom nikdy neměla nahrazovat obyčejná voda ani fyziologický roztok. Jak upozorňuje MUDr. Valešová, voda čočky ničí, protože v ní mohou nabobtnat. Izotonický roztok je živná půda pro jakékoli bakterie, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek. Více než třetina dotázaných přiznala, že roztok na kontaktní čočky používá místo očních kapek. Líhní nebezpečných bakterií je také kontejner na čočky. Podle odborníků by se měl měnit alespoň jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem.
Výběr čoček
Z rozsáhlého průzkumu také vyplynulo, že polovina dotázaných nakupuje kontaktní čočky přes internet nebo v kamenných obchodech - drogériích zcela bez vyšetření lékaře, pouze na základě hodnoty dioptrií. „Při výběru korekce je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a ohniskovou vzdálenost. Ta je však jiná než u brýlí,“ varuje MUDr. Valešová a dodává: „Navíc existuje řada různých typů kontaktních čoček, které se liší materiálem, obsahem vody, konstrukcí i dobou nošení. Výběr kontaktních čoček je vždycky individuální a je proto zcela nezbytné jej důkladně konzultovat s očním lékařem a nevybírat čočky jen podle počtu dioptrií.“