Objednejte se Zeptejte se

Ideální brýle! Existují?

02.05.2016

Přímý pohled do slunce zanechává prokazatelně trvalé následky. A vůbec nemusí jít o pohled do slunce během pravého poledne. Nebezpečná je romantika zapadajícího slunce. „I to může způsobit poškození sítnice v místě nejostřejšího vidění, v takzvané žluté skvrně,“ varuje oční lékař Petr Novák, odborný garant Refrakčního centra Praha. Tepelné působení dopadajících slunečních paprsků může mít totiž stejný efekt jako laserový paprsek. Kromě infračerveného záření je třeba mít respekt i před tím ultrafialovým, z jehož složek je potenciálně pro čočku nebezpečné především záření UVA o délce 315 - 400 nanometrů. Ale ani viditelná část záření není pro oko zcela bezpečná. „V poslední době se hodně hovoří o modré části spektra. Jeho negativní působení na pigmentovou vrstvu sítnice může zvýšit pravděpodobnost vzniku degenerace sítnice, především její žluté skvrny,“ upozorňuje Petr Novák. Své pacienty proto důsledně varuje před nákupy slunečních brýlí ve stánku na ulici. Jen odborník v oční optice je schopen dobře poradit, který typ brýlové ochrany je ten nejlepší.

CO OD BRÝLÍCH CHTÍT

Nejdůležitější je ochrana před UV zářením. „Dejte si proto pozor na zavádějící označení na většině slunečních brýlí ze stánků, ale i kamenných obchodů. Mají uvedeno 100% UV protection. Je to ale pravda částečná,“ říká optik Blahoslav Žilka, který působí v Optikách Žilka v Praze a v Jihlavě. „Abychom si byli jistí, že je opravdu zrak chráněn, musí mít všechny čočky použité ve slunečních brýlích 100 procent blokace UVC, UVB, UVA a HEV, což je vysokoenergetické viditelné světlo. Nezbytné jsou také antireflexní vrstvy alespoň na zadní ploše čoček. Pro běžné každodenní používání lze mít sluneční brýle s absorpcí světla od 65 do 85 procent.“

V OPTICE NESPĚCHEJTE

Dobrého optika poznáte podle toho, že vás upozorní, že máte-li byť jen slabou dioptrickou vadu na dálku, přes sluneční brýle bez dioptrií budete vidět húř než bez nich. A taky se vás zeptá, na co je potřebujete. „Často tím uvádím klienty do rozpaků, ale je to důležité vědět,“ zdůrazňuje Blahoslav Žilka.

V důsledku to znamená, že na slunečních brýlích není radno šetřit. V očních optikách najdete brýle určené pro nejrůznější činnosti od chození po městě, lezení po horách až po řízení auta. A kdo tráví v létě hodně času na koupališti nebo u moře, měl by vědět ještě jednu podstatnou věc: „Vodní hladina moře, bazénů či jiných ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadajícího na lidské tělo. Proto těmto klientům doporučuju i speciální plavecké brýle s UV filtrem.“ říká lékařka Jana Mikšovská z Oční kliniky DuoVize. A klientům ještě připomíná i ochranu dětských očí, která by měla být stejná jako ochrana očí dospělých.