Taky jste si mysleli, že mrkev zlepšuje zrak, a pokud si ji budete hojně dopřávat, nebudete potřebovat brýle? Podle lékařů jde o jeden z nejčastějších mýtů. „S dioptrickými vadami oka konzumace mrkve vůbec nesouvisí. Mrkev je bohatá na vitamin A, který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. Podobnou službu nám poskytují i další zraková barviva nacházející se v listové zelenině a kukuřici nebo nenasycené omega 3 mastné kyseliny v rybím oleji," vysvětluje Lucie Valešová z Oční kliniky DuoVize.
Co se vyplatí vědět!?
+ Dívání se do sluníčka způsobuje slepotu: PRAVDA
Každý pohled do ostrého světla způsobuje krátkodobé oslepnutí. „Při delším dívání se do slunce nastávají v oku nezvratné změny, včetně zjizvení nejdůležitějších struktur pro vidění. V žádném případě se nedívejte do slunce cíleně a dlouhodobě, jde o jednu z nejčastějších příčin slepoty," upozorňuje lékařka.
+ Časté sledování televize zhoršuje zrak: MÝTUS
Sledování televize nezpůsobuje žádné výrazné problémy. Měli byste však dodržovat dvě základní pravidla: televizor mít ve vzdálenosti více než dva metry od očí a obrazovka by neměla být jediným zdrojem světla v místnosti.
¨
+ Práce s počítačem způsobuje syndrom suchého oka: PRAVDA
Dlouhodobá práce s počítačem bez pravidelných přestávek v klimatizované suché místnosti může způsobit syndrom suchého oka, který se projevuje začervenáním, řezáním, pálením, pocitem písku a cizího tělesa v očích, světloplachostí a pocitem únavy očí.
+ Modré oči jsou citlivější na oční onemocnění než tmavé: PRAVDA
Některá onemocnění se vyskytují statisticky častěji u světlých duhovek. Například věkem podmíněná makulární degenerace (chronické onemocnění žluté skvrny, které může vyústit do ztráty centrálního vidění). Vše souvisí s pigmentovým epitelem, jenž se nachází v oku a zabezpečuje správnou výživu a metabolismus oka. Ve světlých duhovkách ho je méně.
+ Čtení při španém osvětlení poškozuje zrak: PRAVDA
Dlouhodobé studie ukazují, že vysokoškolsky vzdělaní lidé nosí častěji minusové dioptrie. Dlouhodobá zvýšená námaha zaostřovacích svalů v oku při čtení může způsobit zhoršení dioptrií. Tento stav se však týká pouze lidí do 25 let. Nedostatečné osvětlení pracovní a čtecí plochy způsobuje únavu očí.
+ Laserové operace jsou bolestivé: MÝTUS
Při nejmodernějších laserových zákrocích s použitím femtosekundového laseru pacient po zákroku žádnou bolest necítí. Už večer v den operace může číst a sledovat televizi a druhý den pohodlně pracovat.
+ S kontaktními čočkami můžeme do vody: MÝTUS
Kontaktní čočky ve spojení s vodou přinášejí značné riziko. „Ve vodách přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně. Mikroorganismus je díky kontaktní čočce v dlouhodobém kontaktu s povrchem oka. Chlamydiové oční záněty můžou vzniknout i týdny či měsíce po pobytu ve vodě," varuje lékařka. Ve vodách, řekách, jezerech a horských potocích jsou přítomné i nebezpečné mikroorganismy akantaméby. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením. V kritických případech může způsobit i oslepnutí. Zdrojem akantaméb jsou také nádobky s roztoky a pouzdra na kontaktní čočky.
+ Nedostatečně zkorigované dioptrie můžou způsobit vypadávání vlasů: PRAVDA
Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů. Zrak je nutné správně korigovat brýlemi, čočkami nebo laserovou či nitrooční operací.
+ Adrenalinové sporty můžou poškodit zrak: PRAVDA
Některé typy sportů jsou pro oko nebezpečné, například seskoky typu bungee jumping. Ty lékaři nedoporučují krátkozrakým sportovcům. Oko je při seskoku vystavené velkým nárazům s rizikem odtrhnutí sítnice.