Objednejte se Zeptejte se

Víte, co má společného Platon, Isidor a mrkev?

07.04.2016

I ti, co tipují, že jsou už všichni tři pod zemí, jsou vedle jak ta jedle (podle statistik pobíhá živých Platonů po ČR 8 a Isidorů dokonce 28). Ale všechny tři výše zmiňované subjekty spojuje jedna věc: jmeniny! Kamarádi jim třesou pravicí, respektive kořenem, vždy ve stejný den, tedy 4. dubna. Toho data totiž slaví svátek nejen Platónové, Isidorové, ale také Isidory, Ivany a v neposlední řadě MRKEV!

Mezinárodní den mrkve vznikl v roce 2012 a společně s Českou republikou jej uznávají také ve Francii, Itálii, Švédsku, Rusku, Austrálii, Velké Británii a Japonsku.  V podstatě po celém světě se tak na začátku apríla konají do oranžova zbarvené party, happeningy a mejdany na oslavu této oblíbené kořenové zeleniny.

V České republice se ročně vypěstuje na 100 000 tun mrkve – to už je dobrý základ pro pořádnou party! Od roku 2014 je každoročně den mrkve pod patronátem očních klinik DuoVize a NeoVize.

Jak se slavilo v letech minulých?
„Mrkev je ohromně chutná a zdravá zelenina, která je v mnoha směrech prospěšná lidskému organizmu. Ale to, že zlepšuje náš zrak, to je velmi rozšířený a oblíbený mýtus. Aby si člověk uchoval dobré vidění, chroupat mrkev rozhodně nestačí. Opravdu musí přijít k nám do ordinace, ideálně jednou ročně na preventivné prohlídku. A právě proto, abychom uvedli na pravou míru to, jak to s tou mrkví je, převzali jsme nad Mezinárodním dnem mrkve v České republice patronát,“ uvádí marketingová managerka klinik NeoVize a DuoVize Lenka Tuzová a popisuje: „Například loni jsme Dne mrkve slavili akcí MrkvoVize, kdy se lidé na podporu dětských pacientů na očním fotili s kolečky mrkve na očích. Rok před tím jsme zase do povědomí veřejnosti uvedli nově objevený lidský druh homo carrotens a v roce 2013 jsme nechali vyrůst mrkve na stromech v Praze i Brně.“

„Je to ideální příležitost potvrdit, nebo vyvrátit největší mýty o očích, včetně toho o mrkvi,“ vysvětluje princip celé akce primářka klinik DuoVize MUDr. Lucie Valešová.

Trocha historie…
Historie divokých předků dnešní mrkve sahá na území dnešního Afghánistánu. První mrkev, která spatřila světlo světa, byla fialová a hořká. Zpočátku se pěstovala pro lékařské účely. V 10. století ji naši předkové používali při ulehčení porodu. Svou „kariéru“ v Evropě začala mrkev s oranžovými kořeny. Vyšlechtili ji Holanďané v 17. století a až za dalších sto let se rozšířila do celé Evropy. Recepty jako mrkvový džem či mrkvový koláč prý vznikly během druhé světové války v Anglii, a to na základě doporučení vlády konzumovat mrkev.

Jak budete slavit letos?
A jak tedy uctít oblíbenou kořenovou zeleninu v letošním roce? Přinášíme vám pár tipů. Tradiční oslava Dne mrkve by měla zahrnovat mrkvové jednohubky, dorty a saláty. Jako nápoj doporučujeme servírovat džus nebo drinky doplněné o mrkvovou šťávu. Významnou úlohu hraje v tento den tematický dress code. Milovníci mrkve si obstarávají speciální kostýmy ve tvaru mrkve nebo oranžový frak a zelený klobouk. V případě, že předepsaný mrkvový kostým nemáte po ruce, postačí alespoň co nejvíce oranžové barvy na oblečení a doplňcích.  Stredoceskenovinky.cz informoval Bc. Jiří Hubička.