Objednejte se Zeptejte se

Cenově lákavé nabídky na laserové operace očí: Na co si dát pozor?

18.02.2016

V poslední době se vyskytují  velmi cenově lákavé nabídky na laserové operace očí. Jak vnímáte tento trend?

V posledních letech se významně zvýšil počet různých očních klinik v České Republice. Některé jsou původně české, jiné odnoží zahraničních, jiné české byly koupeny zahraničními řetězci a všichni se snaží na sebe strhnout pozornost pacientů. Každý hledá jiný způsob. Nízká cena je nejsnaddnější způsob nalákání pacientů. Ale žádná sleva není zadarmo.

Předpokládám, že „výhodná“ nabídka skrývá řadu skutečností, na které není pacient připraven. S čím musí počítat?

Operace má své náklady, které jsou víceméně stejné pro všechny (náklady na drahé laserové přístroje, na jejich jednorázové operační nástavce, koncovky, licence, cena práce lékaře a dalších zdravotníků). Ušetřit na nákladech lze jen díky snížení kvality a času věnovaného pacientovi.

S jakými riziky se tato situace pojí? Na co si musí dát pacient pozor?

Zkrácené vyšetření před operací je velmi rizikové, neboť může dojít k laserování jiných dioptrií, než ve skutečnosti pacient má. Některé skryté dioptrické vady totiž mohou být odhaleny až speciálním, časově náročným vyšetřením. Levné operace jsou také často spojeny s tím, že když se něco nezdaří, pacient je poslán jinam nebo si musí následnou péči draze platit. Na rozdíl od nízkorozpočtových klinik se solidní pracoviště o své pacienty postará v jakékkoliv následné situaci.

Pokud ale přece jen dojde k tomu, že se pacient nechá nalákat a pak není spokojený, lze operaci opravit?

Většinou je to problém. Často je problém již neřešitelný operačně.

Jak to následně vypadá s časovou zárukou zákroku?

Levné zákroky záruku nemají, nebo ji mají jen v omezené formě a pak, když je opravdu nějaký problém nebo nutná další operace, pacient se většinou obrací jinam a znovu platí další peníze.

Je z vašeho odborného hlediska taková nabídka operací výhodná, pokud pomineme cenu?

Já bych své zdraví neriskovala. Může to vyjít nebo nemusí.

Je tedy rozhodně lepší získat kvalitní péči za více peněz?

Já osobně zastávám ve všem filozofii, že nejsem tak bohatá, abych si kupovala levné věci a se zdravím to platí dvojnásob. Tím, že si najdete kvalitní, byť trochu dražší, péči, minimalizujete následné celoživotní problémy a o to, předpokládám, nestojí nikdo.

Co byste doporučila pacientům, kteří uvažují o laserové operaci? Jak najit vhodnou kliniku a kde hledat informace?

  • Prvním signálem je, jak se k vám chová již recepce, zda vidíte, že se o Vás zajímají, že jsou erudovaní a rozumí své práci, jestli umí odpovědět vaše otázky ohledně zdravotní péče, která Vás čeká.
  • Důležité jsou zkušenosti pacientů, kteří kliniku navštívili, to vám řekne hodně.
  • Jedním z nejpodstatnějších faktorů hodnocení je kvalita předoperačního vyšetření. Řádné vyšetření trvá 2,5-3 hodiny, aby bylo možné zjistit všechny rizikové faktory, které by mohly negativně ovlivnit výsledek operace. Pacient by měl být vyšetřen s rozšířením zornice. Tak se zjistí choroby na očním pozadí a také se krátkodobě vyřadí zaostřovací oční sval, který může falešně vytvářet dioptrie v důsledku jiného onemocnění. Bez rozšíření zornice se tento rizikový fator nemůže jinak zjistit.
  • Operace by neměla být prováděna ve stejný den jako vyšetření. Při rozšířené zornici se totiž nemohou zapojit sledovcí systémy laseru a operace by pak probíhala zcela nekontrolovaně.
  • Zjistěte si, kdo vás ošetřuje a operuje, jaké má zkušenosti a jakou má pověst.
  • Zjistěte si, jaká je záruka pooperační péče a event. následné další operace. To vše by člověk měl brát jako faktory při rozhodování o tom, komu svěří své (jediné) oči k nevratnému operačnímu zákroku.