Objednejte se Zeptejte se

Podnikáte od počítače? Pozor na tzv. syndrom počítačového vidění

19.11.2015

Málokdo si podnikání bez počítače dokáže představit. Diář a tužka je sice také stále nezbytná součást, ale moderní technologie práci usnadňují, a tím bezpochyby zrychlují a hlavně zefektivňují.

Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kolik času vysedáváním u monitoru počítače strávíte? Obchodu a byznysu se sice daří, ale tělo začíná chřadnout. Záda bolí, hlava třeští a oči nejsou schopny spočítat vydělané koruny. Možná právě vás se týká tzv. počítačový syndrom vidění. Týká se velké části těch, kteří s počítačem každodenně pracují. Ať už jako podnikatel, zaměstnanec, nebo běžný uživatel. 

Syndrom počítačového vidění se týká až 90 procent lidí

Syndrom počítačového vidění je soubor příznaků, mezi které patří:

  • rozmazané vidění,
  • dvojité vidění,
  • suché a zarudlé oči,
  • podrážděné oči,
  • bolest hlavy,
  • bolest krční páteře nebo zad.

Podle odborníků by syndrom počítačového vidění neměl vést k žádným vážným či trvalým poškozením zraku. Trvale je s tím spíš spojena únava, ze které mohou pramenit další potíže, tedy i oční.  Mezi nejčastější projevy patří tzv. červené oči, které nemusí znamenat nějakou formu zánětu nebo alergii, ale jednoduše únavu a pocit suchých očí. Ve vážnějším případě, pokud jde únava ruku v ruce s nekorigovanou oční vadou, může docházet i k tzv. akomodačnímu spasmu. Z přemíry napětí akomodačního svalu, který se snaží vadu sám zkompenzovat a doostřit obraz, vysvětluje Veronika Halíková, optometristka z oční kliniky Duovize. 

Soubor vše příznaků, které jsou spojeny se syndromem počítačového vidění, může mít bezesporu vliv na pracovní výkonnost a práci jako takovou může znepříjemnit.

Myslete na své zdraví

Než k počítači opět usednete, pokuste se drobnými změnami počítačovému syndromu vidění předejít. Odborníci ze serveru sedy-zakal.cz doporučují hned 4 tipy, kterými lze oči chránit.

1. Nastavení osvětlení pracovního místa

Myslete na to, že lesk monitoru by měl být co nejmenší. Tím se vaše oči nemusejí tolik namáhat, Pracovní místo situujte tak, aby na monitor nedopadalo přímé světlo z okna, a stejně tak by mělo být umělé osvětlení v místnosti tlumenější.

2. Nastavení výšky monitoru

Nejvhodnější pozice monitoru by měla být mírně pod úrovní očí. Optimální vzdálenost od obličeje je 55 až 65 centimetrů. Důležité je předejít nepřirozenému natahování krku a zbytečnému napínaní očí.

3. Nastavení monitoru

Obrovskou roli hraje nejen výška monitoru, ale také jas, kontrast a například velikost písma. Vše by mělo být nastaveno tak, aby to vyhovovalo vašim potřebám. Věnujte tedy těmto změnám na monitoru pozornost.

4. Dělejte pravidelné pauzy

Během celodenní práce na počítači je dobré očím ulevit pomocí krátkých pauz. Měly by trvat alespoň 20 vteřin, nejlépe každých 20 minut. Odborníci doporučují pohledem přejíždět například po místnosti, nebo se zahlédnout z okna ven.

Když s počítačem pracujete v terénu

V dnešní době převažují spíše notebooky, se kterými lidé mohou pracovat v terénu. Těžko pak člověk uhlídá, aby byly pro práci ideální podmínky. I v těchto případech lze ale myslet na svůj zrak: Pravidlo číslo jedna je: chvíli pracovat a chvíli odpočívat. A také cvičit oči uvolňujícími cviky pár minut denně,  dodává Veronika Halíková. 

Relaxační cviky, kterými uvolníte oči

  • Několik minut mrkejte, jak nejrychleji dokážete.
  • Koukejte kolem sebe a střídejte bližší předměty se vzdálenějšími.
  • Třete dlaně o sebe a poté jimi na chvíli přikryjte oči.