Po laserové operaci budu několik týdnů vyřazen z běžného života
Častá obava, ale zdaleka nemusí být pravdivá. Záleží na způsobu operace. Například u některých typů zákroků se používá femtosekundový laser, který velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu, neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg jemným naříznutím vyjme. Nepoužívají se při tom žádné skalpely ani mikrochirurgické šití. Díky tomu se pacient prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat.
Příliš vysoký počet dioptrií se už nedá odoperovat
Omyl, operovat se dá prakticky jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií jsou používány nelaserové metody nebo kombinace metod. Jsou známy případy úspěšného odoperování pacientky, která měla -31 dioptrií a pacienta, který měl +16 dioptrií. A odborníci tvrdí, že ani vyšší počet dioptrií než u těchto pacientů by při použití moderních metod neměl být problémem.
S operací očí se ženám vyplatí počkat až na období po porodu
V těhotenství je obvyklé všechny zákroky, jež nejsou nezbytně nutné odložit. Nicméně, operaci očí lze provést jen v místní anestezii a proto není důvod čekat. U pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se však může po ukončení těhotenství zrak mírně zhoršit. V takovém případě nabízejí vybrané kliniky doladění vady zdarma v rámci doživotní záruky, kterou na některé laserové zákroky poskytují.
Operace očí není pro děti a pro staré lidi
Operace u dětí možné jsou, běžně jsou operovány děti už od věku 10 let. Průběh operace bývá totožný s operací u dospělých, přičemž lékaři vítají u zákroku přítomnost rodičů. Tato hranice je důležitá z jednoho jediného důvodu - při zákroku je nezbytné, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Ale operovat lze děti i mladší, záleží na jejich vyspělosti. Mnohdy jsou děti samy motivovány zákrok zvládnout a perfektně spolupracují, neboť samy už nechtějí brýle nosit.
Stejně tak neexistuje žádné horní věkové omezení. Operaci můžete podstoupit kdykoli, ve 20, ale i v 60 letech. ,,U lidí starších 50 let věku častěji volíme nelaserové formy zákroku, protože bývají v této věkové skupině účinnější a výhodnější a navíc umožňují odstranit potřebu brýlí na čtení. V řadě případů jsme ale schopni padesátníkům a starším vyřešit oční vadu i laserovým zákrokem.´´ vysvětluje MUDr. Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.
Šedý zákal musí uzrát
Čím dříve budete šedý zákal řešit, tím lépe - operace bude šetrnější. Určitě není nutné čekat, až se šedý zákal zvětší a ,,uzraje´´ do určité velikosti. Naopak, čím je šedý zákal větší, tím nejenže hůř vidíte, ale oční čočka je tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější. Navíc odhadnout vývoj onemocnění není jednoduché, rychlost změn bývá různá - od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky, desetiletí, ale také jen měsíce.
Laserové operace nelze opakovat
Moderní zákroky pomocí femtosekundového laseru přinášejí nespočet výhod. Jednou z nich je právě možnost kdykoli v pozdějším životě, pokud se vada zhorší, oko opakovaně operovat, a to i mnoho let po původním zákroku. Při výběru renomovaného pracoviště navíc získáváte doživotní záruku, v rámci, které lze podstoupit nový zákrok zdarma.