Naše oči ohrožuje hlavně ultrafialové záření, které může vést k poškození jednotlivých struktur oka (rohovky a sítnice). „Pobyt na slunci je pro oči nebezpečný především v případech nižší koncentrace ozónu v atmosféře, kdy je výrazně vyšší intenzita UV záření. Oči by si v takovém případě měli chránit nejenom pacienti po očních operacích, např. laserové refrakční operace, po implantaci nitroočních čoček, ale i lidé se zdravýma očima, kteří žádnou oční operaci neprodělali," upozorňuje MUDr. Jana Mikšovská z pražské Oční kliniky DuoVize. Oči bychom si měli chránit brýlemi s UV filtrem. Také vodní hladina moře, bazénů či jiných ploch odráží a znásobuje množství UV záření. Proto je vhodné i při dlouhém pobytu ve vodě používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. „U lidí, kteří mají potíže s tzv. suchým okem či u pacientů po laserových refrakčních operacích, je vhodné častěji aplikovat hydratační oční kapky. Výběr těchto kapek je opravdu široký a existují i oční kapky s UVB filtrem," radí oční lékařka.
Do přímého slunce se nedívat!
Krátkodobý přímý pohled do slunce není pro zdravé oči nebezpečný. Zornice oka reaguje jako clona fotoaparátu a reguluje množství slunečního záření, které dopadne na sítnici. Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření (u moře, ve vysoké nadmořské výšce) může vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou výraznou bolest oka. Zároveň může v extrémních případech jako je pozorování zatmění slunce, pozorování slunce pomocí dalekohledu či trvalé rozšíření zornice, dojít i k trvalému poškození sítnice v místě nejostřejšího vidění.
Jarní a letní nástrahy
Mezi nejčastější potíže v jarních a letních měsících patří alergické záněty spojivek očí vyvolané pyly rostlin. Pro tyto záněty je charakteristické zejména svědění, slzení a zarudnutí očí. Vyhnout se pylovým alergenům není v běžném životě možné, proto je vhodné léčit alergické záněty odpovídajícími očními kapkami nebo léky na potlačení alergických příznaků. Letní sezóna může být nebezpečná i pro uživatele kontaktních čoček, kteří je používají při vodních sportech. „Ve vodě se velmi často mohou vyskytovat různé typy infekcí a rohovky kryté kontaktními čočkami jsou výrazně náchylnější ke vzniku zánětu. Při vodních sportech je proto vhodné používat jednorázové kontaktní čočky, které doporučuji následně co možná nejdříve z oka vyjmout," dodává lékařka.