Objednejte se Zeptejte se

Oko za oko – podstoupila jsem výměnu oční čočky

28.12.2020

Zahodit brýle a vidět zase jako zamlada. To byl můj sen, zvláště poté, co se můj zrak začal rapidně zhoršovat. A tak jsem si nechala operativně vyměnit oční čočky. Co všechno to obnáší?

Pro nás, ženy a muže středního a vyššího věku, je to jediná možnost, jak vidět svět v ostrých konturách. Všude tak hojně propagovaný laser se totiž hodí jen pro mladší generaci, které nehrozí vetchozrakost, což po čtyřicítce už řeší skoro každý. K zákroku jsem si vybrala kliniku NeoVize v Praze, kde s operací mají mnohaleté zkušenosti, takže se tím eliminoval můj strach, že někdo něco pokazí. Oči jsou přece jen něco jiného než špatně vyvrtaný zub.

Proč se kazí zrak?

Špatné vidění vzniká tím, že se vám z nějakého důvodu lehce změní tvar oční čočky, což je černý střed uprostřed duhovky. Anatomicky je to kulička velikosti borůvky vyplněná tekutinou. Podle toho, zda se spíš protáhne, nebo zploští, vidíte hůř na dálku, nebo do blízka, případně v obou vzdálenostech. Počet dioptrií vyjadřuje míru změny tvaru. Já měla minus tři, z toho dvě dioptrie za poslední tři roky. Při představě, že za dalších pár let už budu možná slepá, jsem raději překonala obavy a rozhodla se něco s tím udělat. I když máte kombinované vady nebo astigmatismus, existuje víc druhů čoček, které je můžou vyřešit. Například já jsem potřebovala celkem čerstvou novinku, trifokální čočku PanOptix od výrobce Alcon, která dokáže zlepšit vidění na čtení, na střední vzdálenost i do dálky.

Co znamená extrakce čočky

Lékař vám odsaje obsah vaší vadné čočky a nahradí ho čočkou umělou. Ta je schopná korigovat takřka neomezený počet dioptrií oběma směry. Při složitých vadách se sice vždy brýlí nezbavíte, ale jen v opravdu malém procentu případů.

Etapy zákroku

1) Předoperační vyšetření

Celá procedura začíná podrobným, asi tříhodinovým vyšetřením očí. Tady zjistí všechny vady, které vaše oči mají, o mnohých možná ani nevíte. Poté se rozhodne, zda jste pro tuto operaci vůbec vhodný adept, a pokud ano, jakou čočku budete potřebovat. Tu vám pak vyrobí na míru. Domluvíte si termín zákroku a hned dostanete instrukce, jak se na něj připravit. Počítejte s tím, že si dva dny před ním  a dva týdny po něm nebudete smět malovat oči. Nejnebezpečnější je řasenka. Optimální časový odstup mezi operací jednoho a druhého oka je jeden týden.

2) Těsně před zákrokem

Na rovinu říkám, že se nemusíte ničeho bát. Já se poprvé bála, a bylo to zbytečné. Zákrok trvá asi jen patnáct minut a opravdu nebolí. Jen trochu nepříjemně tlačí v oku. Oko vám před zákrokem budou asi půl hodiny rozkapávat vším možným. Kapkami, které zabrání akomodaci čočky, to je reakci na světlo, znecitlivujícími kapkami a přípravkem proti infekci. Až si lehnete „pod kudlu“, už skoro nic necítíte.

3) Operace

Na výběr budete mít řez oka laserem nebo rukou lékaře. První varianta se ale citelně připlácí. Já se spolehla na lidský faktor. Ceou dobu zákroku jsem se musela dívat do ostrého světla nad hlavou. Něco vidíte něco ne. Obraz se vám na pár minut ztratí, pozorujete jen světlo a tmu. To když vaše čočka přestane existovat. Pro mě to byl pocitově nejnepříjemnější okamžik zákroku, ale při druhém oku už mě nic nerozhodilo. Milé bylo, že vám v NeoVizi strčí proti strachu do ruky plyšáka, kterého si můžete celou dobu mačkat. Ještě chyběl bonbon a obrázek při odchodu a bylo by to dokonalé! Odcházíte s okem zalepeným. Těšit se můžete na ráno, až se poprvé podíváte na svět novýma očima. Bude ostrý, barevný a krásný.

 

Co váš možná překvapí

  • Vidění přes umělou čočku není stejné. K ostrému vidění budete potřebovat o dost víc světla. Mě trochu zaskočilo při pohledu nablízko. Postě potřebuju silnější žárovku při čtení večer v posteli.

  • V mezidobí mezi operacemi budete zápasit s rozdílným viděním mezi oběma očima. Mně se trochu točila hlava.

  • Vidění na jedno odoperované oko není zdaleka tak dobré, jako když se budete dívat na obě. Nenechte se tím znervoznit jako já. Oči si pomáhají a výsledek se násobí.

  • Váš mozek si bude na změnu chvíli zvykat.

  • Už nikdy by vám neměl hrozit šedý zákal, umělá čočka vás prý před ním chrání.

  • Pokud vám šedý zákal diagnostikují před operací, zákrok hradí pojišťovna.

  • Cena za operaci se pohybuje od 20 000 Kč za jedno oko, to podle druhu doporučené čočky.

 

Na dotazy odpovídala oční lékařka, MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize.

Pro koho se operace nehodí?

Operace PRELEX není vhodná pro oči, u kterých je zjištěna oční vada, která trvale snižuje zrakovou ostrost. Nevztahuje se to na šedý zákal. Mezi tyto oční vady patří hlavně zákal rohovky, její dystrofické vady a keratokonus. Zároveň onemocnění sítnice, žluté skvrny, degenerace makuly podmíněné věkem, změny na sítnici způsobené poškozením cévního zásobení a další patologie snižující zrakovou ostrost. Teké u očí pacientů s diagnozou diabetes mellitus nejsou tyto čočky vhodné. Operace je kontraindikovaná i u očí s pokročilým zeleným zákalem a po těžkém úrazu očí.

Jaké mohou vzniknout komplikace? 

Během operace může dojít k poškození pouzdra vlastní čočky. Mezi časné pooperační komplikace patří otok rohovky, který se ale během několika dní postupně vstřebá. Nejvíce zrak ohrožující komplikací je zánět oka. Tato komplikace je naštěstí velmi vzácná, ale může i po důkladné léčbě vést k trvalému snížení zrakové ostrosti.

Největší pozor?

První dny po operaci je nutné se vyvarovat pobytu v infekčním prostředí, není také vhodné mnutí očí a u žen líčení. První týdny po operaci doporučejeme omezit sport. První měsíc po operaci není vhodné plavání, ať už v bazénu nebo ve venkovních vodních zdrojích. Na druhou stranu práce s počítačem, sledování televize i čtení jsou možné bez omezení od prvního pooperačního dne.

Může se mi zrak znovu zhoršit?

Opětovné zhoršení zrakové ostrosti je možné. Nejčastěji je způsobeno tzv. druhotným šedým zákelem. Toto zakalení se netýká implantované multifokální nitrooční čočky, ale pouzdra původní čočky, které se v oku ponechává během operace a do kterého se vkládá čočka nová. Tato komplikace je řešitelná krátkým zákrokem pomocí speciálního laseru.