Objednejte se Zeptejte se

Barva očí prozdradí, co skrýváte ve svém nitru

12.02.2016

Hnědá, modrá a zelená patří k nejběžnější barvě očí, ale jsou lidé, kteří mají oči šedé, šedomodré, světle hnědé i černé, a tak nás často zajímá, co vůbec určuje barvu očí? Vysvětlení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Přestože se většinou předpokládá, že barva očí je dědičný znak, který se „míchá“ z barev očí rodičů, je to složitější. Barvu očí dítěte určuje nejen barva očí matky a jejího partnera, ale také informace našich předků, které jsou v genech každého z nás zaznamenány. Navíc geny, které určují barvu očí, vědci ještě dobře neznají, a tak tajemství všech odstínů barev vysvětlit zcela neumíme. Obecně ale platí, že dominantnější barvou očí je vždy hnědá před modrou a zelenou, hnědou barvu očí má tedy na světě většina lidí, modrá se dokonce objevuje nejméně.

 

Hnědé oči nedokážou lhát


Nositelé této barvy jsou údajně nejveselejší a nejšťastnější. Nejlépe se s nimi líbá a milují tě, i když nechceš. Dovedou se zamilovat do někoho, koho ani neznají. Jejich nositelé jsou hyperaktivní. Umí říci pravdu do očí, i když bolí. Hnědé oči nedokážou lhát. Lidé s hnědýma očima jsou proto okolím vnímaní jako důvěryhodnější.
 

Zelené oči mají prý zlí lidé
Lidé se zelenýma očima jsou trpěliví a vyrovnaní. Nositelů čistě zelených očí je málo. A tak, když je někdo má, považují ho za špatného člověka. Avšak tito jedinci jsou považováni za velmi ochotné a spolehlivé. Lidé, kteří mají zelené oči, jsou prý k nepřátelům velmi tvrdí a nepříjemní. Zelenoocí touží lásku dostávat i dávat. Vztah dvou lidí se zelenýma očima je žárlivý, podezřívavý a výbušný.


Modré oči jsou depresivní a smutné
Nositelé této barvy očí jsou věrní, mírumilovní, upřímní a mají bohatou fantazii. Jsou dobří kamarádi a nikdy s nimi není nuda. Modré oči jsou světlejší než jiné barvy očí, přitahují více pozornosti. Lidé se dívají do modrých očí a myslí na věčné mládí. Ale pozor, modroocí lidé často upadají do deprese a jsou smutní. Dlouho si neudrží dobrou náladu, ale tváří se, že se nic neděje. Jejich nositelé jsou prý tvrdohlaví.
 

Šedé oči jsou nevěrné
Jejich nositelé jsou velmi inteligentní a mají obrovskou představivost. Ale pozor, mají sklon k puntičkářství. Sivoocí jsou citliví lidé, kteří si svou povahou a šarmem vědí získat téměř každého. Jsou to upřímní, příjemní, chápaví, ale velmi citliví lidé, nejčastěji jsou melancholici. Tedy lidé uzavírající se do sebe se sklonem k depresi. Mají vlastní svět, ale když se pro něco rozhodnou, tak se toho nevzdají. Ať už to má radikální základ nebo ne. Říká se, že šedé oči jsou nevěrné.


Duhovka a barva očí

Duhovka je barevná část oka, která obkružuje zornici a je pro funkci oka velmi důležitá, protože zabraňuje, aby světlo pronikalo mimo zornici oka. Duhovka je silně pigmentovaná, její barva závisí na množství a hloubce uložení pigmentu melaninu. Pokud duhovka obsahuje větší množství pigmentu na přední i zadní straně, má duhovka hnědou nebo hnědozelenou barvu, pokud vaše duhovka obsahuje málo pigmentu nebo pigment na povrchu postrádá, pak máte nejspíš modré nebo šedomodré oči. Výsledný odstín navíc ještě ovlivňuje velikost, hustota a uspořádání těchto vláken v duhovce a do jisté míry i samotné smršťování a roztahování duhovky, neboť to ovlivňuje hustotu rozložení pigmentových zrn v duhovce. U lidí postižených albinismem – genetickou poruchou projevující se nedostatkem či zcela chybějícím pigmentem, se barva očí jeví jako růžová až červená.

Barva očí u dětí

Po narození se většina bělošských dětí rodí s neutrální barvou očí. Duhovka očí totiž pigment – melanin - téměř neobsahuje, a tak mají všechny děti barvu očí téměř shodnou. „Teprve časem, kdy jsou oči dětí vystavené slunečnímu záření, dochází v duhovce k postupné produkci melaninu a odstín duhovky se mění. V šesti měsících už je většinou patrné, jaké oči bude dítě mít, v jednom roce hustota melaninu představuje asi 50 % hustoty dospělého člověka a ustálí se asi ve 3. roce života dítěte. Pro zbytek života pak barva očí zůstává stejná,“ vysvětluje doc. Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky NeoVize.

Změna barvy očí v dospělosti

Pokud jste také zaznamenali, že se barva očí některým lidem mění i v dospělosti, pak jde většinou jen o nepatrné změny, kdy je barva očí světlejší nebo tmavší. Světloocí lidé často pozorují změnu barvy očí v závislosti na tom, co si obléknout – barva duhovky je ovlivněna kombinací barev, které se od oblečení odrážejí. Barvu očí může ale ovlivnit i stres a zejména zdravotní stav – užívání léků, onemocnění, hormonální změny, výraznější změnu v zabarvení může způsobit úraz oka. V případě, že jakoukoli změnu barvy očí zaznamenáte, navštivte raději lékaře.

Ke změně barvy oka může dojít také v případě pokročilého šedého zákalu (katarakta). Onemocnění postihuje oční čočku, kdy dochází k jejímu zkalení a člověka postihují zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost i změny ve vnímání barev. „Šedý zákal se dnes odstraňuje ambulantní operací, během které je zkalená čočka pomocí ultrazvuku bezbolestně rozmělněna a pak z oka odsáta. Na její místo pak oční chirurg implantuje novou umělou nitrooční čočku, a ta v oku zůstává po celý zbytek života. K nejmodernějším metodám odstranění katarakty patří operace femtosekundovým laserem, která pacientovi přináší dokonalé vidění a velmi rychlou rekonvalescenci díky vysoké přesnosti provedení daného zákroku. Navíc v průběhu zákroku není použit žádný ostrý nástroj,“ vysvětluje Šárka Skorkovská a dodává: „Speciální laserové přístroje se dnes ale používají také k léčbě většiny dioptrických vad."

 

.