Výzkum s názvem Blue Mountains Eye Study potvrdil, že úspěšná operace šedého zákalu snižuje riziko předčasného úmrtí člověka. A to až o 40 %. Jako důvody uvádí lékaři především psychiku člověka, která se po operaci katarakty mnohonásobně zlepší. „Pacienti trpící šedým zákalem po úspěšném podstoupení operace jsou prokazatelně v mnohem lepší fyzické i emocionální kondici, než lidé s neléčeným šedým zákalem. Tito lidé netrpí tak často depresemi, vedou aktivní život bez závislosti na okolí, lépe spí. To vede k tomu, že se u těchto lidí významně snižuje riziko vzniku vysokého krevního talku, diabetu a srdečních potíží a tím klesá i míra úmrtnosti,“ vysvětlují autoři studie, lékaři Public Health and Community Medicine na univerzitě v Sydney.
Tezi potvrzuje i Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize: „Lidem se po operaci katarakty výrazně zvýší kvalita života a to může souviset s omezením výskytu infarktu či dalších zdravotních komplikací. Ale to platí převážně pro pacienty v pokročilém stádiu nemoci. V České republice operujeme kataraktu už v počátečních stádiích, nečekáme, až šedý zákal dozraje, tudíž to pro pacienta nebývá tak markantní změna. Důležité je, chodit pravidelně na prohlídky.“
Ročně oslepne 37 milionů lidí
Ne všude ve světě ale mají lidé k šedému zákalu takto odpovědný přístup jako v České republice. To souvisí především s možnostmi a kvalitou zdravotní péče. Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) proběhne na světě ročně zhruba 17 milionů operací šedého zákalu. Oproti tomu ale 37 milionů lidí ročně kvůli kataraktě oslepne, většina v rozvojových zemích.
Jaká je pravděpodobnost vzniku katarakty dle věku člověka?
43-54 let…….2.6 %
55-64 let ….10,0 %
65-74 let ….23,5 %
75+ let ..……45.9 %
Počet pacientů roste, ale zdokonaluje se technologie
Počet pacientů postižených kataraktou pomalu narůstá s tím, jak stárne světová populace. Nárůst zaznamenává ale také počet operací. Podle odborníků je to dáno zvyšující se úspěšností zákroků, prospěšností po implantacích nitrooční čočky, ale také vyšším nároky na kvalitu zraku a v neposlední řadě zdokonalující se operační technikou. „Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která nepropouští světlo na sítnici, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal skalpel, ale teď už operujeme kataraktu laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím se vylučují chyby způsobené manuálním vytvářením řezů,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize, a dodává: „Výzkumy prokázaly, že laser je 10x přesnější než člověk. Operace jsou proto dnes zcela bezpečné, lidé se jich nemusí obávat, riziko je minimální. Navíc spolu se šedým zákalem se dá při jedné operaci zbavit i refrakčních očních vad.“
Jiným příkladem vyspělé operační technologie je modul Safe Vision Systém. „Jedná se o přístroj, který dokáže monitorovat jednotlivé fáze operace šedého zákalu a aktivně hlídat jakékoli změny při operaci. Tím je myšlena například změna tlaku v oku či nečekaný pohyb pacienta,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.
Jiná studie poukazuje na to, že vlivem zlepšení zraku po operaci katarakty také dramaticky klesá riziko zlomeniny krčku stehenní kosti u starších lidí. „Výzkum, kterého se účastnilo zhruba 400 000 pacientů se šedým zákalem, potvrdil, že četnost zlomenin stehenních kostí starších lidí klesá po operaci katarakty až o 30 %,“ uvádí dr. Anne Colemanová, vedoucí výzkumu, jehož výsledky byly publikovány v časopise Journal of the American Medical Association.
Co je to katarakta?
Katarakta neboli šedý zákal je onemocnění, které postihuje nejčastěji osoby ve věku 65 -75 let jako projev stárnutí. Zaznamenány jsou ale také případy šedého zákalu u novorozenců z genetických důvodů či kvůli virovému onemocnění matky. Při kataraktě dochází k zakalení oční čočky, která tak brání průchodu světla na sítnici. Může vést až k úplné ztrátě zraku.
Historie katarakty
Ne vždy ovšem byla operace šedého zákalu bezbolestným, rychlým a bezpečným zákrokem. A to i přes to, že operace katarakty je považována za nejstarší operační zákrok nejen v historii oftalmologie, ale i v dějinách celého lékařství. Existují důkazy o tom, že pokusy o odstranění šedého zákalu probíhaly už 2000 let před naším letopočtem v Indii, Arábii a antickém Řecku. Tehdy však ještě patrně bez velkých úspěchů. Problém tehdejší lékaři řešili protlačením (reklinací) poškozené čočky do sklivce, případně jejím probodáním jehlou. A ačkoli kvůli nedostatečné hygieně a dalším faktorům docházelo často k pochopitelným komplikacím a následnému úplnému oslepnutí, prováděly se operace v této podobě až do století osmnáctého.
Pokrok v operaci katarakty učinil v roce 1752 Francouz Jaques Daviel, který odoperoval celkem 206 nemocných očí tak, že skrze velký řez zcela odstranil z oka zakalenou čočku. Na konci 19. století byla čočka z oka odstraňována dokonce i s pouzdrem. Převrat znamenal ale až rok 1967, kdy americký profesor Charles Kelman rozmělnil čočku ultrazvukem a následně ji z oka odsál. Tato takzvaná fakoemulsifikace se používá dodnes.
Zásadní vliv na úspěšné operování šedého zákalu měl ale už po skončení druhé světové války Sir Harold Ridley. Ten v roce 1949 provedl v Londýně první implantaci umělé plastové čočky. Nitrooční implantáty se používají do dnes.