Bohužel u většiny lidí, kteří nosí brýle, v zimě nastává, na rozdíl od léta, problém při přechodu ze zimy do tepla. To totiž znamená, že se jim skla zamlží a neuvidí na cestu. Nebo je také možný scénář, vzít si dioptrické brýle pod brýle lyžařské. Ale i tehdy hrozí zamlžování, a to i přesto, že dnešní moderní lyžařské brýle jsou vybaveny speciální úpravou právě proti zamlžování.
„Pokud se chystáte na sjezdovky, doporučuji sáhnout po brýlích s celými obroučkami, nejlépe z kovového materiálu, kvůli jejich vyšší odolnosti,” doporučuje doktorka Věra Kalandrová z Oční kliniky Neovize. Další možnost je vybírat lyžařské brýle, které jsou speciálně určeny k nošení společně s brýlemi dioptrickými.
Věra Kalandrová dále upozorňuje, že na trhu se dají sehnat i specifické pomůcky, jako například úchyt na připevnění dioptrických skel na lyžařské brýle, nebo speciální ventilátor, který pod brýle přivádí čerstvý vzduch.
„Mnohem vážnějším rizikem je pak poranění oka o skla z dioptrických brýlí při pádech,” upozorňuje lékařka.
Nejpohodlnější a nejbezpečnější jsou, při všech sportech bez výjimky, dioptrické čočky. Na svazích je pak i výhodou, že si lze pohodlně nasadit lyžařské brýle a bez problémů se věnovat sportu.
Ovšem i zde hrozí riziko. Při extrémních mrazech a vysokých nadmořských výškách může dojít k otoku rohovky a následnému přimrznutí čočky k rohovce.
„Přimrznutí čočky v našich podmínkách ale nehrozí,” upřesňuje primářka Oční kliniky Duovize Lucie Valešová.
„K určitým potížím ale může dojít ve vysokohorském prostředí. Oči se více vysušují a může dojít k nedostatečnému okysličení rohovky a jejímu otoku. Prvním příznakem jsou barevné kruhy a následuje rozmazané vidění. V takovém případě je pro zdraví očí nutné co nejrychleji čočky vyjmout a nahradit je brýlemi,” doporučuje Valešová.
Pokud tedy nosíte čočky na horách, je dobré mít stále brýle po ruce. Není to sice nejpohodlnější řešení, avšak pro oči je to nejbezpečnější varianta.