Dalekozrakost a krátkozrakost patří k nejčastějším očním vadám, ale rozmazané vidění vám může způsobovat také astigmatismus. Tato vada se týká až 60% populace a projevuje zkresleným nebo zamlženým obrazem na různou vzdálenost, vše lze nově vyřešit bez brýlí efektivní operací.
Operace připomíná navigační systém pro piloty letadel
Astigmatismus je velmi častým problémem, o kterém se ale moc nemluví. V České republice dosud zcela chybělo specializované pracoviště. V Brně se proto rozhodli zřídit Centrum pro léčbu astigmatismu. Pacientům se voperuje nitrooční čočka, která zevnitř oka vadu vykoriguje. Díky investici do nového navigačního systému Verion dokážou oční chirurgové tuto častou oční vadu korigovat s dokonalou přesností.
Tato nová navigační technologie nejprve zcela přesně změří oční vadu a vypočítá ideální korekci vady pomocí nitrooční čočky. Následně na operačním sále systém projektuje čočku do oka s naprostou přesností a tím odstraní astigmatismus. „Je to průlomový vstup navigační techniky do nitrooční chirurgie. S Verionem můžeme přesně zmapovat zakřivení rohovky, naplánovat směr uložení čočky a díky promítnutí navigačních linií přímo do okuláru mikroskopu chirurg bezpečně ví, jak čočku v oku umístit. Trochu to připomíná navigační systém pro piloty letadel,“ popisuje zcela novou techniku a situaci primářka Věra Kalandrová z oční kliniky NeoVize.
Jednoduchá operace
Normálně má zdravá oční rohovka pravidelný tvar, při astigmatismu bývá často rohovka v jedné rovině více zakřivená než v druhé, prostě je „šišatá“. To výrazně snižuje kvalitu vidění. Astigmatismustak může také vést ke zvýšené únavě očí či bolestem hlavy. Moderní metody již naštěstí dokážou astigmatismusefektivně odstranit. Zatím vada byla korigována jen cylindrickým sklem speciálně upraveným pro brýle pacienta. To však problém nijak neřeší. Astigmatismus bývá především vrozený, objevuje se u dětí i dospělých a většinou, až u 70 % lidí, bývá kombinovaný se špatným zrakem na blízko či dálku. Určitě nemůže být způsobenčtenímvšeru ani při baterce, ani pravidelným sledováním obrazovky či počítače. Často je vrozený, ale během života jej lze získat vlivem různých onemocnění, zánětů rohovky a také po úrazech. „Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny pacientů, kteří na naši kliniku přicházejí. Chtějířešitdioptriedo dálky nebo na blízko, případně šedý zákal, ale o tom, že mají současně i astigmatismus, často ani nevědí,“ popisuje situaci primářka Kalandrová.