Objednejte se Zeptejte se

Léčba onemocnění keratokonus

Rohovka zdravého oka má pravidelný kulovitý tvar. Pokud vás postihne keratokonus, dochází k vyklenutí rohovky a deformaci jejího tvaru, což může způsobit výrazné zhoršení zraku až ztrátu vidění.

Keratokonus je onemocnění oční rohovky, při kterém se rohovka postupně ztenčuje a kuželovitě vyklenuje. Vzhledem k tomu, že zdravá rohovka lidského oka má pravidelný kulovitý tvar, jakákoli změna jejího tvaru a tloušťky má za následek zhoršené vidění. Keratokonus se obvykle objevuje mezi 10. a 20. rokem života, rozvíjí se velmi pomalu, často 10 až 20 let. Vývoj nemoci je individuální, je ovlivněn věkem pacienta – čím dříve onemocnění propukne, tím je jeho vývoj rychlejší. Postihuje obě oči, ale postižení jednoho a druhého oka se liší. V současné době toto onemocnění nelze zcela vyléčit, ale moderní léčebné metody, které na naší klinice používáme, umí jeho rozvoj pozastavit a stabilizovat.

Co je příčinou keratokonu?

Keratokonus je onemocnění, jehož příčiny nejsou zcela objasněny. K rozvoji nemoci přispívají genetické vlivy, častěji se vyskytuje v souvislosti s celkovými alergickými onemocněními; jeho vývoj může urychlit mechanické dráždění oka, např. časté mnutí oka.

Příznaky a projevy keratokonu

Oční klinika NeoVize, onemocnění keratokonus

Keratokonus se projevuje rychlým zhoršováním zraku. Většinou se postupně zvyšuje krátkozrakost, objevuje se nepravidelný astigmatismus a dochází ke zdvojování a deformaci pozorovaných předmětů. Vzhledem k tomu, že se zpočátku projevuje jen jako krátkozrakost, kterou lze korigovat brýlemi, řada lidí vůbec netuší, že tímto onemocněním trpí. V některých případech se u nemocných může vyskytnout snížená tolerance k nošení kontaktních čoček nebo nemocní kontaktní čočky nesnášejí vůbec. Postupem času onemocnění výrazně snižuje kvalitu vidění a v rozvinuté fázi dochází také k zakalení rohovky a omezení její průhlednosti.

Léčba keratokonu

„Zhoršené vidění lze zpočátku korigovat brýlemi, s rozvojem nemoci se však stav pomocí brýlových čoček velmi těžko napravuje,“ uvádí primářka Oční kliniky NeoVize Praha MUDr. Lucie Valešová. Další možností korekce jsou tvrdé kontaktní čočky, které tlačí na rohovku, a tak určitým způsobem zmírňují zakřivení rohovky a zlepšují vidění. Ještě před několika lety to byl jediný způsob léčby, v pokročilých fázích se pak přistupovalo k transplantaci rohovky.

V NeoVizi dnes umíme transplantaci oddálit a pomocí moderních léčebných postupů nepravidelné vyklenutí oční rohovky oploštit a rozvoj nemoci zastavit. Pro léčbu keratokonu u nás používáme osvědčené metody: 

Intrastromální rohovkové prstence (ICRS) Keraring - implantace speciálních ringů, které stlačují rohovku a tím se zpevňují vazby mezi kolagenovými vlákny v rohovce

U techniky ICRS (Intrastromal Corneal Ring Segments) se vyklenutí rohovky oplošťuje a stabilizuje pomocí speciálních plastových segmentů, které jsou implantovány do rohovky.  

Collagen Cross Linking (CCL nebo také CXL) - působení riboflavinu a UV záření vede k posílení vazeb mezi kolagenovými vlákny a tím dochází ke zpevnění rohovky

CCL je fotodynamická léčba, která spočívá v aplikaci riboflavinu (vitamin B) a paprsků ultrafialového světla – toto ošetření napomáhá vytvářet posilující vazebné můstky mezi jednotlivými kolagenními vlákny rohovky, tkáň rohovky se tak biomechanicky výrazně zpevňuje a keratokonus se dále nerozvíjí.

Během léčby se mohou obě metody (CXL a ICRS) kombinovat. Hlavním cílem léčby je onemocnění pozastavit a tím zlepšit vidění a zamezit či oddálit riziku nutnosti transplantovat rohovku.

V každém případě je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Proto na naší klinice věnujeme velkou pozornost vstupnímu a preventivnímu vyšetření, při kterých používáme nejmodernější techniku včetně očního koherenčního tomografu a pentacamu (tomografie rohovky a předního segmentu oka), které ošetřujícím lékařům poskytují detailní obraz o stavu oka, zakřivení a tvaru rohovky apod. Léčba u nás je vždy individuální, na základě výsledků vyšetření lékaři stanoví pro každého pacienta ten nejlepší a nejvhodnější léčebný postup.

Na léčbu metodou CCL/CXL přispívají zdravotní pojišťovny.

Metoda ICRS není hrazené zdravotními pojišťovnami. Přesné ceny zákroků najdete v ceníku.

 

Máte dotazy? Zavolejte nám nebo nám napište.