Objednejte se Zeptejte se

Odchlípení sítnice

Odchlípení sítnice je onemocnění, jehož příčinou je trhlina, která se na sítnici vytvoří v místech chorobného ztenčení sítnice, tahem sklivcového úponu nebo při úrazech oka. Vzniklou trhlinou pod sítnici proniká tekutina ze sklivcového prostoru, která sítnici odtlačuje a způsobuje její odchlípení. 

Zrádnost řady chorob sítnice spočívá v riziku rychlého vzniku nevratného poškození zraku. Těmto situacím lze však mnohdy předejít. Čím dříve jsou příznaky chorob rozpoznány během pravidelných preventivních vyšetření, tím větší je naděje na záchranu zraku. 

Zkušení oftalmologové Oční kliniky NeoVize disponují množstvím specializovaných přístrojů, které přesně a rychle prověří stav očí a zrak pacientů. 

Příčiny odchlípení sítnice 

Nejčastější příčinou odchlípení sítnice je trhlina, která se na sítnici vytvoří v místech chorobného ztenčení sítnice, tahem sklivcového úponu nebo při úrazech oka. Vzniklou trhlinou pod sítnici proniká tekutina ze sklivcového prostoru, která sítnici odtlačuje a způsobuje její odchlípení. 

Další příčinou může být tah patologicky vzniklých vazivových pruhů za sítnicí. Ten přímo nezpůsobí trhlinu, ale vytahuje sítnici nad povrch oční stěny. Objevuje se zejména u pacientů s cukrovkou při pokročilém stádiu diabetické retinopatie a oběhových poruch sítnice. 

Vyšetřovací metody 

Pokud má lékař podezření na odchlípení sítnice, je zapotřebí důkladné vyšetření očního pozadí. To se provádí po tzv. rozkapání očí kapkami, které rozšíří zorničku tak, aby bylo celé oční pozadí viditelné. Vyšetření se provádí pomocí štěrbinové lampy (speciálního očního mikroskopu) a zvětšovací čočky, kterou drží lékař těsně před okem. Prohlídkou očního pozadí lze vyhledat díry či trhliny v sítnici, určit rozsah odchlípení sítnice a podle vzhledu odchlípení také přibližnou délku trvání. 

Nález je vhodné doplnit i ultrazvukovým vyšetřením, zejména pokud není možné oční pozadí z nějakého důvodu detailně prohlédnout (např. kvůli nedostatečně rozšířené zorničce, zakalené rohovce, výraznému šedému zákalu nebo silnému prokrvácení sklivce). 

Oční pozadí se může pro pozdější potřebu i zdokumentovat, a to pomocí tzv. fundus kamery, která provede fotografii sítnice. 

Foto sítnice pomocí Aireen se využívá i k diagnostice některých onemocnění sítnice. Aireen využívá umělé inteligence, která umí ze snímku sítnice rozpoznat změny charakteristické pro diabetickou retinopatii (onemocnění sítnice u pacientů s cukrovkou) i zákeřnou chorobu VPMD (věkem podmíněnou makulární degeneraci).  

vyšetření očí pomocí Aireen

Včasný záchyt onemocnění snižuje následky na minimum 

Odchlípení sítnice je závažné onemocnění, které může vzniknout kdykoliv během života, nejčastěji však postihuje pacienty ve středním a vyšším věku a pacienty s vyšší krátkozrakostí.  

Příznaky odchlípení sítnice jsou většinou náhle vzniklé: 

  • tmavá clona nebo stín šířící se ze strany zorného pole a omezující vidění, 

  • záblesky ve vidění, většinou na okraji zorného pole,

  • padající černé saze, pohybující se zákalky ( tzv. plovoucí mušky). 

Pokud pacient ve svém vidění zpozoruje jeden nebo více z příznaků, měl by se okamžitě objednat na specializované oční vyšetření. Výsledná kvalita vidění závisí na včasné operaci. Jedině ta snižuje následky na minimum. 

"Zkušený lékař svyužitím moderních léčebných metod umí odchlípenou sítnici chirurgicky přiložit zpět a zachránit tak vidění. Avšak zákrok se musí provést co nejdříve," říká primářka Oční kliniky NeoVize Brno docentka Šárka Skorkovská. Úspěšnost operací na klinikách NeoVize je velmi vysoká. Principem léčby je přiložení sítnice, uzávěra trhlin a děr v sítnici. 

banner