Objednejte se Zeptejte se

Nystagmus

Nystagmus představuje oční poruchu, při které dochází k nekontrolovatelným, vůlí neovladatelným kmitavým pohybům očí. Z hlediska charakteru kmitů se vaše oči můžou pohybovat rozdílnými směry:

  • ze strany na stranu – horizontální nystagmus
  • nahoru a dolů – vertikální nystagmus
  • krouživé pohyby – torzní nystagmus

Nystagmus se může vyskytovat ve všech pohledových směrech nebo jen v jednom pohledovém směru. Postihuje děti i dospělé. Nystagmus může vznikat na základě různých etiologických faktorů a může být fyziologický i patologický.

Fyziologický se diagnostikuje především při upřeném pohledu. Pod fyziologický nystagmus spadá i optokinetický nystagmus, nazývaný i vlakový, protože ho můžeme pozorovat i na očích spolucestujících, kteří sledují ubíhající krajinu z okna vlaku.

Patologický vzniká spontánně a můžeme ho rozdělit na vrozený a získaný.

Vrozený nystagmus je přítomný od narození. Příčinou je senzorická porucha zrakové dráhy nebo motorický defekt. Většinou je spojený s tupozrakostí vysokého stupně a refrakčními vadami, zejména astigmatismem. Někdy má tendenci se zmírnit okolo puberty.

Získaný nystagmus je buď očního, ušního nebo nervového původu. Příčinou může být toxické, metabolické nebo jiné poškození a onemocnění centrální nervové soustavy.

Léčba pacienta

Tak jako při ostatních onemocněních, i nystagmus je léčený podle jeho příčiny. Léčebné postupy nystagmus nikdy zcela nevyléčí, jen zmírní jeho průběh. Důležitá je optimální korekce dioptrické vady s cílem zlepšit zrakovou ostrost.

banner