Krátkozrakost (myopie) je oční refrakční vada, která se projevuje špatným viděním do dálky. Jde o vadu, při které se paprsky procházející rohovkou a čočkou nestřetávají na sítnici ale před ní. Od tohoto místa se pak paprsky zase rozbíhají, a tak se na sítnici obraz nepromítá ostře a je rozmazaný.
Zpravidla je to dáno tím, že je krátkozraké oko příliš dlouhé – jeho bulva je nadměrně protažená, ale příčinou může být i přílišné zakřivení čočky, kombinace obou faktorů a výjimečně také zvýšená lomivost optického aparátu oka.
Tato oční vada bývá většinou diagnostikována u dětí a dospívajících, ale může se objevit i později. Většinou postupně narůstá až do časné dospělosti, kdy se vývoj kolem 20.- 25- roka života většinou zcela nebo téměř zastaví. Je velmi častá, postihuje až jednu třetinu lidí a dnes je dokonce považována za civilizační onemocnění.
„Po 20. roku života se obvykle její hodnoty nemění, většina případů krátkozrakosti se stabilizuje, některé se ale s věkem mohou zhoršovat,“ uvádí docentka oční kliniky NeoVize Brno primářka Šárka Skorkovská.
Krátkozrakost je považována za nejčastější oční vadu, její vznik souvisí zejména s genetickými dispozicemi, ale určitý vliv má pravděpodobně také vnější prostředí (tzv. enviromentální příčiny). Někdy vzniká také při šedém zákalu zejména v případě, kdy postihuje hlavně jádro čočky.
Hodnoty krátkozrakosti se označují v dioptriích se znaménkem – (mínus).
Člověk postižený krátkozrakostí při pohledu do dálky mhouří oči, míjí přátele na ulici, aniž by je poznal, dítě ze zadních lavic nevidí dobře na tabuli, nesoustředí se nebo sleduje pořady v televizi tak, že sedí velmi blízko. Běžné je, že krátkozraké dítě píše s nosem nalepeným na sešitě nebo čte s knihou blízko u obličeje. Čím je krátkozrakost vyšší, tím je vzdálenost, na kterou takto postižený člověk vidí, kratší. Přestože krátkozraké oko špatně vidí na dálku, vidění blízkých předmětů do určité vzdálenosti je velmi
dobré a ostré.
Krátkozrakost může člověka velmi ovlivnit nejen ve škole, ale i při sportu, při setkávání s lidmi, ale i při řízení. Pokud některé z projevů u dítěte nebo u sebe pozorujete, navštivte očního lékaře, který vadu a její výši diagnostikuje a doporučí vhodné řešení.
Krátkozrakost lze korigovat několika způsoby – obvykle se napravuje rozptylným (minusovým) brýlovým sklem nebo kontaktní čočkou konkávního tvaru (je uprostřed užší než na okrajích), které zajistí, že se paprsky setkají až na sítnici, kde se promítnou do ostrého obrazu. Nošení brýlí je sice spojeno s módními trendy a používání kontaktních čoček je dnes velmi komfortní, obě optické pomůcky mnoha lidem nevyhovují. Měli by je totiž nosit trvale. A to i v případě lehčích vad. Ač se to totiž nezdá nízké, lehčí vady často způsobují mnohem větší obtíže než vady vysoké. Je to dáno tím, že bez korekce se zraková centra snaží rozmazaný obraz „dokreslit“ a srovnat, což je velmi náročné a namáhavé, provázané např. únavou, bolestmi hlavy a jinými potížemi. Ty pominou ve chvíli, kdy začnete nosit brýle či čočky neustále, nejen při návštěvě kina, divadla, sledování televize či při čtení z tabule apod. Problémy nastávají také u osob starších 45 let, u kterých se začíná projevovat presbyopie a začínají špatně vidět i na blízko. Pak je nutné vhodným způsobem korigovat obě vady.
Pro krátkozraké pacienty jsou vhodným řešením také nitrooční a laserové operace. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Tímto typem operace je možné odstranit nejen krátkozrakost, ale i dalekozrakost a astigmatismus.
Vhodným řešením jsou laserové zákroky NeoSMILE Pro a NeoLASIK HD, při kterých laserový paprsek jemně a přesně upraví tvar rohovky. Paprsky pak rovnoměrně dopadají na sítnici a obraz je ostrý, jako u normálního oka. Tyto operace patří k nejpopulárnějším metodám, jsou prováděny pomocí femtosekundového laseru, kterým je oko operováno bez použití jakýchkoliv ostrých nástrojů a zcela bezbolestně.
„Během zákroku separuje precizní laser pod povrchem oční rohovky přebytečnou tkáň, která způsobuje neostré vidění, a tu pak chirurg z rohovky vyjme pomocí speciální pinzety. Tento zákrok je opravdu rychlý, takže se pacient opravdu nemusí ničeho bát,“ popisuje primářka oční kliniky NeoVize, MUDr. Šárka Skorkovská.
Pacientům s vysokou krátkozrakostí (nad -10 dioptrií) nebo příliš tenkou rohovkou může bý doporučena nitrooční operace fakické čočky. Tato umělá čočka se zavede do oka přímo před vaši čočku (do tzv. přední komory oka), kde plní funkci jak kontaktních čoček, tak samotných brýlí. Umělá čočka je trvalá, takže jí během života již nemusíte věnovat jakoukoli pozornost. Pokud je pacient starší 45 let a začíná se u něj projevovat presbyopie, doporučujeme nitrooční operaci PRELEX, kdy je původní lidská čočka nahrazena čočkou umělou – tzv. multifokální nitrooční čočkou, díky níž již brýle nebudete potřebovat. Obraz vytvářený na sítnici bude stále jasný a ostrý.
Cena zákroku
Cenu zákroku najdete v našem ceníku. Přesné informace ohledně ceny se dozvíte po absolvování vyšetření. Zákrok si také můžete vzít na bezúročné splátky.
„Bezchybná korekce zraku je pro mě důležitá především v profesním životě, a proto volba kliniky podléhala přísným kritériím. Oční klinika NeoVize nadmíru předčila má očekávání v každém ohledu. Ráda bych ocenila celý tým za profesionální a zároveň přátelský přístup, je to špičkové evropské pracoviště. Každému bych vaši kliniku bez váhání doporučila,“ napsala nám paní doktorka Eva.
„Je to úžasné! Žádné čočky, žádné brýle. Ráno se vzbudím, otevřu oči a hned vidím. Vidím na budík, vidím z okna na lidi venku. Je to krásný pocit vidět,“ napasl náš optometrista Honza.
Zvažujete operaci očí? Objednejte se a domluvte si vhodný termín na vstupní vyšetření s našimi koordinátorkami.
Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.laserovaoperace.cz.
*Jedná se o zdravotnický prostředek. Pro úplné informace ohledně indikací, kontraindikací a varování si přečtěte návod k použití a další důležité informace uvedené na stránce edfu.staar.com.