Na první pohled se mohou zdát roztomilé. Ale jen do chvíle, kdy se vám pseudomonáda (Pseudomonas), zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) nebo streptokok (Streptococcus) dostanou přes kontaktní čočky do oka. Pak mohou způsobit záněty i rohovkový vřed a trvale vám poškodit zrak.
Podle americké studie Risk Factors for Contact Lens Bacterial Contamination During Continuous Wear (Case Western Reserve University, Ohio, USA), v rámci které bylo provedeno celkem 2.895 stěrů z kontaktních čoček, spojivkového vaku a očních víček u 250 osob, je riziko zanesení nebezpečných bakterií do oka s kontaktní čočkou poměrně vysoké:
Pod očním víčkem byly nebezpečné bakterie nalezeny až v 53% případů. Nejčastěji se v očích vyskytovaly bakterie zlatý stafylokok a streptokok.
V rámci průzkumu, který letos v říjnu provedly oční kliniky NeoVize Brno a DuoVize Praha, se prokázalo také nebezpečí kontaminace roztoku na kontaktní čočky. Pozitivní nález jsme objevili v 17% případů, v jednom případě se dokonce jednalo o velmi nebezpečnou pseudomonádu, která může způsobit i rohovkový vřed.
"Rohovkový vřed je závažný povrchový zánět rohovky. Vřed se šíří velmi rychle a i po včasném podání antibiotik se často hojí jizvou, která může následně bránit vidění. Někdy je nutné provést dokonce transplantaci rohovky,“ vysvětluje primářka NeoVize, docentka Šárka Skorkovská.
Pokud nosíte kontaktní čočky a občas porušíte pravidle jejich používání, jsou v ohrožení i Vaše oči!
Podle výsledků průzkumu očních klinik NeoVize a DuoVize na 745 nositelích kontaktních čoček se rizikově chová každý druhý uživatel čoček.
Lidé, kteří se chovají takto rizikově, přiznávají také problémy spojené s nošením kontaktních čoček:
Pokud chcete kontaktní čočky nosit, je nutné striktně dodržovat pravidla jejich nošení. Kontaktní čočky si v žádném případě nekupujte přes internet, ale pouze u odborníků (oční lékař, optika s optometristou), kteří nejprve vyšetří vaše oči a doporučí vám nejvhodnější typ a velikost čoček. Na pravidelné kontroly choďte každých 6 měsíců. A samozřejmě dbejte na hygienu a včasnou výměnu čoček, pouzdra i roztoku.
A pokud vás tato pravidla příliš omezují, zvolte odstranění dioptrií laserem a budete mít klid jednou provždy. Moderní laserové metody dokáží za použití femtosekundového laseru odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Zákrok je bezbolestný a již večer většina pacientů sleduje televizi nebo jde na procházku.