Objednejte se Zeptejte se

Češi podceňují rizika nošení kontaktních čoček

20.10.2016
Češi podceňují rizika nošení kontaktních čoček

Zarudnutí očí, zhoršené vidění, zánět spojivek i rohovkový vřed. To jsou důsledky rizikového chování nositelů kontaktních čoček. Nesprávně se chová každý druhý!

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu očních klinik NeoVize Brno a DuoVize Praha mezi 745 nositeli čoček. Průzkum byl realizován v září 2016 on-line serverech zena-in.cz a survio.com. Tištěné dotazníky byly distribuovány mezi pacienty očních klinik NeoVize a DuoVize.

Výsledky průzkumu ukazují, že:

  • 84 % „čočkařů“ nechodí na oční prohlídky k odborníkovi,
  • 79 % nositelů spí v kontaktních čočkách,
  • 76 % respondentů v kontaktních čočkách plave,
  • 71 % uživatelů nosí prošlé kontaktní čočky,
  • 45 % dotázaných si před nasazením či vyjmutím čoček někdy neumylo ruce.

 

Nedodržování pravidel nošení kontaktních čoček přitom zvyšuje riziko výskytu nebezpečných bakterií v oku. Výsledkem může být závažné oční onemocnění nebo i trvalé poškození zraku. 


Rizika spojená s nošením kontaktních čoček - rohovkový vřed

Většina dotázaných uvedla, že během nošení kontaktních čoček zaznamenala zdravotní potíže jako zarudnutí oka či jeho pálení a svědění, v některých případech se objevil i zánět spojivek nebo dokonce rohovkový vřed.

Pouze 40% nositelů kontaktních čoček, kteří přiznali potíže spojené s jejich nošením, vyhledalo kvůli výše uvedeným problémům očního lékaře.

Návštěvy oftalmologa celkově nejsou mezi nositeli kontaktních čoček moc populární. Pouze 16% dotázaných chodí na pravidelné preventivní kontroly očí. A celých 64% respondentů si kontaktní čočky kupuje bez předchozího odborného vyšetření!

„Kontaktní čočky jsou skvělým prostředkem pro korekci dioptrické vady, ale jen pro ty, kdo striktně dodržují všechna pravidla péče a bezpečnosti,“ upozorňuje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize.

 

Málem přišla o zrak 

Josefina Kuchařová nosila čočky šest let, pak ale málem přišla o zrak:

„Najednou jsem měla zarudlé oko, pálilo mě, slzelo. Diagnóza zněla: rohovkový vřed. Okamžitě jsem se začala léčit, kapu si antibiotika a mám zakázáno nosit čočky. Bojím se o oči a jen doufám, že to dobře dopadne.“

 

 

„Rohovkový vřed je závažný povrchový zánět rohovky. Vřed se šíří velmi rychle a i po včasném podání antibiotik se často hojí jizvou, která může následně bránit vidění. Někdy je nutné provést dokonce transplantaci rohovky,“ vysvětluje docentka Skorkovská.

Josefina se po skončení léčby už k čočkám vrátit nechce. Zvažuje laserové odstranění dioptrií. U nejšetrnější laserové metody NeoSMILE 3D® je krátká rekonvalescence a lidé se rychle vrací do běžného života. Odpadá také nutnost striktně dodržovat pravidla péče o kontaktní čočky a riziko infekce. Laserová operace je v konečném součtu dokonce levnější než kontaktní čočky: „Za čočky zaplatí uživatel během 10 let zhruba 60 tisíc korun, kvalitní laserová operace včetně pooperační péče a doživotní záruky se dá pořídit za 40 tisíc korun za obě oči,“ dodává MUDr. Skorkovská.

fotofotofotofotofotofotofotofoto