Blíží se Světový den diabetu (14. listopadu). Jak spolu souvisí oči a diabetes? „Více než 100 tisíc diabetiků má diabetickou retinopatii a jejich počet každoročně roste. Příčinou tohoto nezánětlivého onemocnění oční sítnice je špatně léčená cukrovka a podceněné preventivní prohlídky u očních lékařů,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize a autorka knihy Diabetická retinopatie.
Cukrovka je dokonce v průmyslově vyspělých zemích nejčastější příčinou slepoty u lidí v produktivním věku. „První variantou je, že špatně kompenzovaná cukrovka postihuje drobné cévky v oku, které se ucpávají, a tím dochází k porušení prokrvení. Druhý způsob postižení je, že cévy v sítnici „netěsní“, vytéká z nich tekutina a způsobují otok sítnice. Nedostatečné prokrvení i otok sítnice pak ničí schopnost vidění. Oko se snaží napravit situaci růstem nových cév. Ty jsou ale nekvalitní a praskají, mohou prokrvácet oko a způsobit trakční odchlípení sítnice,“ popisuje MUDr. Lucie Valešová. Onemocnění může skončit až úplnou slepotou.
Foto - zdroj: sestricky.com
„Každý diabetik by měl očního lékaře navštěvovat minimálně jednou ročně, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje!“
U pokročilejších stupňů diabetické retinopatie přichází na řadu operační zákrok pomocí laseru.„Cílem léčby je zajizvit neprokrvené části sítnice a zabránit prosakování z cév,“ vysvětluje MUDr. Valešová a dodává: „Lékař na oko nasadí speciální laserovací kontaktní čočku, pomocí které směruje laserový paprsek na konkrétní místo na sítnici. Laserové ošetření trvá zhruba 10 až 30 minut. U některých pacientů je provedeno jen jedno laserové sezení, u jiných více, například 5, ale i 8 na jedno oko."
Laserovým zákrokem by podle primářky Valešové bylo možné zachránit zrak až 90 % lidí postižených diabetem a diabetickou retinopatií. V čem je tedy problém? Lidé jsou o problematice málo informováni a podceňují důležitost pravidelných preventivních prohlídek.